K, 7.12.2022

“Aevastavad” taimed levitavad taimehaigusi

maaelu.postimees.ee
“Aevastavad” taimed levitavad taimehaigusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nisupõld.
Nisupõld. Foto: Erik Prozes / Postimees

Virgina Techi teadlased on avastanud taimenakkuste levikuviisi, mida võib võrrelda aevastamisega. Avastus võib aidata leida lahendusi, kuidas haiguste levikut ühelt taimelt teisele peatada.

ScienceNews vahendab, et nisutaimed, mis kastevett oma lehtedel edasi "aevastavad", võivad oluliselt mõjutada spooride kaudu levivate haiguste, näiteks nisu roostehaiguste levikut, mis võib põhjustada saagikadu kuni 20 protsenti või rohkem.

Ajakirjas Journal of the Royal Society Interface avaldatud uuringust selgub, et et üheltainsalt lehelt võib tunni ajaga paiskuda umbes sada seeneeost. Taime enda seisukohast on tegu hea omadusega, sest eemaldab lehtedelt eosed, kuid sarnaselt inimeste aevastamisega tähendab see seda, et üks viirust kandev inimene võib nakatada suurt hulka inimesi, võib nisutaime “aevastamine” kahju teha tervele põllukultuurile.

Nisu leht on mittemärguv, mistõttu kastepiisad kanduvad sealt edasi – katsete kohaselt põrkuvad piisad 2-5 mm pinnast, mis on piisav, et tuul saaks need endasse haarata ja nakkuse ka kaugemale kanda.

Tulevikus võib sellest teadmisest kasu olla, sest kui selgub, et just nii nisu rooste peamiselt levibki, võib tulevikus lehti pritsida ainetega, mis vähendavad nende mittemärgumisomadusi.

Vaata videost, kuidas taimed "aevastavad".

Märksõnad
Tagasi üles