Väike, aga sitke palgivedaja

Äsja Eestisse jõudnud Novotný oma esimesel tööl Lõuna-Pärnumaa metsades.

FOTO: Erakogu

Metsafirmad, ühistud, aga iseäranis erametsaomanikud hindavad väikest ja kerget tehnikat, mis võimaldab metsa säästvalt, samas tõhusalt majandada.

Aasta tagasi kirjutas Maa Elu Rootsi metsatehnika tootja Malwa väikestest metsamasinatest. Seekord räägime Tšehhi metsatehnika tootja Novotný masinatest, millest mõni ka tänavusel Maamessil vaatamiseks-tutvumiseks väljas oli.

Strojírna Novotný s.r.o. on Tšehhi Vabariigi masinatööstusettevõte, mil lähestikku kaks tehast: teineteisest viie kilomeetri kaugusel paiknevad Vitošovi ja Dubico tehas. Esimeses on Bobeki laadurite montaažiliin, teises tehakse keevisõmbluseid laaduritele ja toodetakse lisavarustust peamiselt Saksa firmale Weidemann ning osaliselt ka Novotný enda toodangule. Alates 2004. aastast toodab ettevõte ka metsatehnikat, keskendudes väikeste kokkuveotraktorite valmistamisele.

Kui lageraiet ei tee

Ennekõike on väikest metsatehnikat otstarbekas kasutada harvendusraiel, mis Eesti metsades läinud aastal paberipuidu hinna kerkimise sõiduvees taas hoo sisse sai. Nüüd reisivad metsaühistute inimesed üksteise järel piiri taha uurima, millist tehnikat selleks tööks tehakse ja pakutakse.

Strojírna Novotný kokkuveotraktorid jäävad just sellesse vahemikku, kus tavalise põllumajandustraktori haakesse pandud tõstukiga puidukärust jääb väheseks, suurt spetsiaalmasinat aga liiga väikese töömahu tõttu ei vajata või ei soovita sellega metsa ülemäära lõhkuma minna.

Novotný kokkuveotraktorite väljatöötamisel ongi arvestatud peamiselt harvendusraie spetsiifikat – sel peab olema väike mõju pinnasele ja kasvama jäävatele puudele, sh puujuurtele, masin olgu operaatorile mugav juhtida, sel peavad olema väikesed töökulud, aga suur tootlikkus. Kokkuveo­traktorile vajalik massiivne 8rattaline raam koos 500 mm rehvidega peab garanteerima stabiilsuse ja hea veojõu ka keerulisel metsamaastikul.

Eks metsaomanikud saavad üha rohkem aru, et lageraie pole ainus metsa majandamise viis.

Novotný tootevalikus on 5-, 6- ja 7,5tonnise kandevõimega masinad. Kõigi masinate tühimass jääb üheksa tonni piiresse, lisaks saab paarisrattad varustada roomikutega, see aitab samuti pinnast säästa.

Kõige suurem kokkuveo­traktor, 97kilovatise mootori ja 7,5tonnise kandevõimega LVS 720 on eriti uuenduslik masin, kuna projekteeriti koostöös Brno Mendalini ülikooli metsanduse ja puidutööstuse instituudi teadlastega.

Eestisse jõudis esimene, Novotný kõige väiksem mudel LVS 511 selle aasta hakul. Pärnumaal korraldatud demopäeval said piirkondliku metsaühistu liikmed näha, milleks masin metsatööl reaalselt võimeline on.

Hea läbivusega ja paindlik

Eestisse toob Strojírna Novotný tehnikat OÜ Taker Trailers, mille juhatuse liikme Kert Kärbo sõnul sobivad Novotný metsamasinad hästi Eesti oludesse. Neil on kaheksarattavedu, tänu sellele hea läbivus, aga suhteliselt kerge kaalu tõttu väike surve pinnasele.

„Mõeldud on see masin ennekõike harvendus-, valgustus- ja hooldusraie jaoks, samuti saab noole otsa haakida väikese giljotiini, mis sobib näiteks kraavikallaste või kinnistu piiride võsast puhastamiseks,” iseloomustab Kert Kärbo tšehhide toodangut.

„Eks metsaomanikud saavad üha rohkem aru, et lageraie pole ainus metsa majandamise viis. Huvi tunnevad ka metsa üles töötavad firmad, sest kui siiani on harvendusraie olnud peamiselt väikeste erametsaomanike teema ise omaette nokitseda, siis nüüd näib, et seda hakkavad järjest rohkem tegema ka suuremate metsade omanikud.”

Seega on Novotný väljaveo­traktorid tõhusad abimehed nii metsafirmale teenuse osutamiseks, erametsaomanikule, kel majandada juba sada ja enam hektarit metsa, aga ka metsaomanike ühistule, et masinat kamba peale kasutada.

„Kuigi mõned nimetavad seda naljaga pooleks kodukasutaja masinaks, siis tegelikult on Novotný masinad hea jõudlusega. Endalegi oli üllatus, kui hästi see pehmel pinnasel isegi ilma lintideta viie-kuuemeetriste palkidega hakkama sai,” räägib Kärbo. „Kui vana veneaegne traktor on oma elu ära elanud, enda või ühistu mets aga ootab majandamist, siis tasub mõelda selle investeeringu tegemisele. Masin on mugav, kabiin ergonoomiline ja nii võib juht ka tööpäeva lõpus ennast inimese moodi tunda.”

Vaja luua masinaühistud

Aasta hakul Tšehhimaal Novotný tehases tutvumisreisil käinud Pärnumaa Metsaomanike Seltsi juhatuse esimees Teet Killing märgib, et Tšehhi masinad on „asjalikud putukad”. Lõuna-Pärnumaal Jan Pulga metsas tehti proovitööd eriti pehmel pinnasel ja seati eesmärk masin ära uputada. Lõpuks see ka õnnestus, aga nagu Killing meenutab – selleks tuli kurja vaeva näha. Lõpuks vajus palke triiki täis korviga masin lõplikult sisse, seda kõike aga kroonis juhi rõõmus hüüatus „Jess, ära uputasin!”. Koorem tuli pealt maha laadida, siis ronis traktor juba omal jõul mülkast välja ja laadis palgid kuivemal kohal seistes uuesti peale.

„See on väike, aga sitke masin. Praeguste puiduhindade juures oleks ühistul iseenesest mõistlik ühte sellist komplekti – väljavedaja ja harvester – omada. Sest ega metsa hooldamiseks ei jätku enam töömehi. Tšehhis, küll teises firmas, tehakse ka väikesi harvestere ja Läti Mascuses oli hiljaaegu üks selline komplekt müüa, 130 000 eurot küsiti,” räägib Killing.

„Et neid aga ühistule, mis tegutseb mittetulundusühinguna, soetada, tuleks luua masina- või tulundusühistu. See oleks metsaühistu liikmete baasil moodustatud, kus ühistu liikmed tagavad oma varaga tehnika väljaostmise. Aga see on suur risk. Pakun, et vähemalt kümne aasta raielepingud peaksid sel juhul ette teada olema.”

Võrreldes Novotný väljavedajat põllumajandustraktori haakes oleva puidukäruga märgib Teet Killing, et vedavate ratastega haagisega traktor tuleb kaalu poolest ilmselt raskem, kusjuures haagise ratastele ei saa ka linte peale panna. See annab spetsiaalmasinale eelise. Kahtlemata on mugavamad väljaveotraktori juhi töötingimused. Lisaks jäävad kokkuveoteed kitsamaks, rohkem kui 2,5 meetri laiuseid teid pole kindlasti tarvis.

„Lõppkokkuvõttes sõltub sellise investeeringu otstarbekus ühistu suurusest ja sellest, kui palju on metsaharvendust vaja teha,” ütleb Killing. „Siiani on ühistud läinud seda teed, et teevad koostöölepingu metsa ülestöötamisfirmaga. Kellel seda raha ikka ülearu on, et riskida. Alati on ka millegi muu jaoks vaja. Ideaalne oleks variant, kui ühistu sees oleks mõni metsaomanik, kel tehnika olemas ja kellega saaks töödeks lepingud sõlmida.”

Novotný LVS 520

* Tootja Tšehhi Vabariik
* Maaletooja Eestis OÜ Kitmari
* Mootor 4silindriline Cummins QSB 3,3 (3300 m³), maksimaalne võimsus 75 kW (2200 p/min)
* Kütusepaagi maht 80 liitrit
* Mehaanilised lukustatavad diferentsiaalid, vedu 8 x 8
* Kaks käiku + potentsiomeeter, maksimaalne kiirus 22 km/h
* Hüdraulika Sauer Danfoss, vooluhulga jagaja võimaldab sujuvat liikumist ka raskel metsamaastikul
* Kliirens 440 mm
* Kabiin 180 kraadi pööratav
* Pardakompuutri puutetundlik 7tolline neljavärviekraan
* Kraana Cranab FC45, teleskoopnoole ulatus 6,1 m, tõstevõime 570 kg
* Lisavarustusena saab paigaldada hüdraulilise vintsi
* Kandevõime 6000 kg
* Masina kaal sõltuvalt varustusest 6400–7200 kg
* Mõõdud 2,1 x 2,91 x 7,16–7,96 m (laius x kõrgus x pikkus).
* Hind alates 150 000 € + käibemaks
Allikad: Kitmari, Strojírna Novotný

Populaarne

Tagasi üles