Väikesele pinnale sobib vertikaalaed

Väga lihtne vertikaalaialahendus Edinburghist, kus nagu mujalgi Suurbritannias armastatakse aknaid, mille saab toas olles üles lükates avada. Tuulevaikses hoovis võib siis vanad kingad aknalauale rivistada ja neis ürte jt taimi kasvatada.

FOTO: 2 × Säde Lepik

Küllap mäletavad kõik Eduard Vilde „Pisuhännast” Ludvig Sanderi õhkamist „Õhku! Õhku, papa. Õhk ei maksa midagi!”, kui ta rääkis äiapapa Vestmanile esimesest Eesti pilvelõhkujast, mis peaks 50 versta peale ümberringi näha olema.

Vertikaalaedade taga on sama põhimõte: väikesel pinnal aitavad need kõrgusse püüdes ruumi kõige tõhusamalt kasutada ja aeda saab nõnda pidada ka kohtades, kus peenarde jaoks mulda ja ruumi ei ole.

Hispaanias, Itaalias jm rännates jäävad kindlasti silma kitsad tänavad, kus majaseinu kirjavad pelargoonipotid jm. Ronitaimede seina ääres kasvatamises ei ole kodumaalgi midagi uut, samuti selles, et metsviinapuu aitab varjata kehvasti välja kukkunud ehitist või selle osa.

Kui aga Google’i otsingusse toksida green walls või vertical garden, saate lõputult näiteid moodsast arhitektuurist, kus nutikate tugikonstruktsioonide ja kinnituste abil taimestatud fassaadidel või ka ruumide siseseintel on ilu ja põnevuse kõrval ka praktilisi ülesandeid. Vertikaalhaljastus aitab näiteks liigendada lagedaid pindu, sellega saab väikese ruumi näiliselt kõrgemaks petta, betoonihalli keskkonda lisab see mõnusat rohelust. Kuid taimestatud seinad vähendavad ka temperatuurikõikumisi, suvel püsib ruum siis jahedam ja talvel soojem. Taimed puhastavad õhku, vähendavad müra ja püüavad kinni osa tuulest.

Tänapäevased hüdropoonika ehk vesikultuuri võimalused lubavad üksteise kohale seatult ilma mullata kasvatada väga paljusid taimi. Internetist leiab huviline andmeid maailma suurimate ja kõrgeimate vertikaalaedade ja nende disainerite kohta. Märksõnad vertical garden DIY aga toovad esile valiku isetegemisõpetusi.

Taaskasutus ja muud kodused võimalused

Järjest enam on meilgi näha koduseid vertikaalaialahendusi, mis lasevad rõdul, terrassil, aknalaual vm vähese ruumiga paigas lisaks lilledele kasvatada maitsetaimi ja täitsa paljusid köögivilju. Sedasi saab kasvatada näiteks talisibulat, salatit, spinatit, rukolat ehk põldvõõrkapsast, redist, ümaraid porgandeid (ei vaja sügavat kasvunõu), lehtpeeti; tuginööridele ronima sobivad lattoad ja kurgid.

Kui ronima on pandud rullkõrvits, tuleks välja nuputada, kuidas toetada selle vilju. Arvestage, et kurgid ja kõrvitsad eelistavad päikeselõõsale poolvarju. Tomatid ja paprikad vajavad vähemalt viieliitrist viljaka mullaga kasvuanumat ja rohket kastmist, kuid ega hoolega kastmata ei saa ka maitsvaid rediseid.

Maitsetaimed on kastmise ja mulla suhtes leplikumad, tüümian ja rosmariin lepivad üsna lahja mullaga ja neid peab vihmasel suvel ehk hoopis liigniiskuse eest kaitsma. Võiks proovida kasvatada ka peterselli, murulauku, basiilikut, tilli, münte, ahtalehist käokulda, salveid, aed-piparrohtu jm. Kui maitsetaimed on alati käeulatuses, siis küllap kasutate neid ka rohkem. Oma rõdult on muidugi ahvatlev noppida maasikaid, neile sobivad hästi istutusavadega (ripp)potid, tornid või astmikpüramiidid.

Vertikaalaial on mitu eelist. Näiteks kui taimed paiknevad natuke kõrgemal kui tavalisel peenral, on taimi mugavam hooldada, te ei pea küürutama. Kui õhk liigub taimede vahel hästi, siis on haigustega vähem muret. Teod ei pääse rõdule taimede kallale. Päikeselise seina ääres on taimedel soe kasvada. Selline aed kavandatakse-istutatakse üheks hooajaks ja seda pole tarvis sügisel ümber kaevata. Vertikaalne haljastus aitab nt väikeses ridamaja õues meeleolu luua ning ennast tuule ja naabrite eest natuke varjata.

Väikesel pinnal kõrgustesse püüdva aiaga sobivad hästi igasugused taas­kasutusideed.

Selleks, et taimed saaksid ülespoole pürgida või taskutest-pottidest alla rippuda, on tarvis tugiraami, toetussõrestikku, redelit vms, see tuleb korralikult kinnitada, et aed tuulega lahti ei pääseks.

Väiksel pinnal kõrgustesse püüdva aiaga sobivad hästi igasugused taaskasutusideed. Nutikaid taimekasvupaiku ­tehakse nt serva peale püsti tõstetud ja seina külge kinnitatud kaubaalustest. Tähis EUR või EPAL kinnitab, et neid ei ole töödeldud kahjulike ainetega.

Istutusanumaid võib muidugi poest osta, kuid sellena läheb loosi kõik, mis koduses majapidamises üle jääb. Kasvõi vanad kingad (vt fotot) võib aknalauale ritta seda, veel enne kasvumulda neisse natuke kruusa drenaažiks panna ja siis maitsetaimed sisse istutada. Auke pole põhja vajagi – liigne kastmisvesi nõrgub kingadest niigi välja.

Eriti head on lahendused, kus vesi valgub ülemiselt taimerealt alumisele. Või kinnitage rõduääre külge üks oks või jämedam kepp, selle külge aga siduge, paelad kaelas, rivi ühesuguseid plastpudeleid, mille ülaosast olete taime istutamiseks suure tüki enne välja lõiganud. Nõnda sünnib soe ja niiske rippuv minikasvumaja. Pooleks lõigatud ja kettide vahele kinnitatud plastpudelitest saab neid lakke kinnitades kujundada meeleoluka vahelduva rütmiga taimekardina.

Ülesriputatava taimetasku saab igaüks õmmeldud, eriti huvitavad on nn sadultaskud, mille üks pool ripub üle rõdu välisääre. Et muld paremini taskus püsiks, võiks taskusse panna tugevamast kilest mõne auguga koti. Üksteise kohale võib nt salati kasvatamiseks sättida mitu pooleks lõigatud plasttoru või vihmaveerenni juppi. Rõdu seina külge võib riiulina kinnitada lauad, kuhu on taimepottide jaoks lõigatud avad.

Kõige pöörasema kasvunõu taaskasutuslahendustena olen inglise aianäitustel näinud pesunöörile riputatud bikiine. Looming võiks ju olla ka maitsekas, seda aitab saavutada see, kui kasutate värvi, rütmi vm kordusi.

Kui loomingulisi taaskasutusideid napib, siis leiate neid koos tegemis- ja taimede kasvatusõpetustega juurde Saksa maastikuarhitekti äsja eesti keeles ilmunud raamatust „Vertikaalaiad. Rohelised ideed väikeste aedade, rõdude ja terrasside jaoks”.

Koduses vertikaalaias tavaliselt ilma kasvumullata hakkama ei saa. Seda kokku segades arvestage, et hea muld ei ole raske, liigniiske ega toitainevaene. Raske mulla saate kobedamaks, lisades liiva ja komposti. Maitsetaimedele sobib kergem muld, sinna võib lisada liiva. Kui kasvunõu on väike, tuleb toitaineid juurde anda. Köögivilja mulda võib enne istutamist või külvi segada kanakakagraanuleid või pikatoimelist väetist, vedelväetist andke koos kastmisveega.

Väikeses anumas ja tuulises kohas kuivab muld ruttu, kasta tuleb seega tihemini ja kuumal päeval ehk kakski korda. Kasvuanuma põhjas peaksid liigse vee äravooluks olema augud ja nende kohal drenaažikiht. Ärge valige liiga väikest anumat, mille juurepall tihedalt ära täidab, anuma äärtesse jäägu mõni sentimeeter ruumi ka kasvumullale.

Enne istutamist mõelge, et ere päike võib toas ette kasvatatud taimedele väljas liiga teha, neid tuleb õueeluga natuke harjutada. Istutades andke oma vertikaalaia ülemises osas koht kõige päikeselembelisematele taimedele, valguse tugevus väheneb taimeseinal ülalt allapoole liikudes. Rippuva kasvukujuga liigid sättige kohale nii, et need teiste eest valgust ära ei varjaks. Algul leidke koht suurematele taimedele, vahekohtadesse saate sobitada väiksemaid.

Mugavaid lahendusi tuppa ja õue

Koduse vertikaalaia juures on kõige keerulisem selle paras kastmine. Mugav inimene ei hakkagi taaskasutuse ja isetegemisega jändama, tema ostab sobiva lahenduse ja osa neist on varustatud ka kastmissüsteemiga. Valmistooteid liigub meil järjest rohkem ja neid saab mujaltki tellida.

Kena taimeseina või -raami lahendus on nt kaubamärgil GroWert (www.growert.com/taimeraamid). Puidust raami sees on PVCst veereservuaari ja niisutussüsteemiga moodulid, kust saab 9 ja 14 cm läbimõõduga taimepotte ka ükshaaval välja tõsta. Tüüpraame on mitu mudelit (12–4 potiga), neid saab seinale kinnitada nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. Raami peal on kastmisavad, kust vesi edasi liigub. Väiksemas taimeraamis saab kasvatada ka nt sügisel tuppa toodud talveõrnu maitsetaimi. Tuppa pakutakse ka alumiiniumraamil niisutussüsteemiga ühe- või kahepoolseid taimeseinu, millel on all tugijalad või rattad.

Boske sky planteri pealtkastetavad taimepotid saab laest alla riputada, taim kasvab neis n-ö pea alaspidi. Verandal või rõdul võib lilli, salatit jm kasvatada Tower Gardeni istutusaukudega taimetornides (www.towergarden.com), kastmissüsteemiga on ka Venso EcoSolutionsi moodulid.

Väga kaunid võivad olla mägisibulatest (katsetamist tasub alustada vähenõudlikke taimedega) jms taimepildid. Karoo nii sise- kui ka välistingimustesse sobiva rohelise ruudu abil (vt Karoo indoor & outdoor green wall module) saate hõlpsasti luua elava taimemaali. Raamiga istutuskastis on kasvupinnas juba olemas, geotekstiili sisse tuleb endal lõigata istutusavad. Kastmisvesi liigub taimedeni seinale kinnitatud raami ülaservas olevatest avadest. Tellida võib ka tagaseinas oleva kastmissüsteemiga lahenduse.

Et teie taimemaal hästi kasvama läheks, kastke taimede juurepallid enne istutamist korralikult läbi. Ja paar-kolm nädalat hoidke taimepilti enne üles riputamist horisontaal­asendis, siis ei varise muld kasvupesadest välja ja taimed juurduvad paremini.

Helmikpööriste jt püsikutega taimesein aianäituselt. Seina keskmisele osale sai vee voolama suunata. FOTO:

FOTO: Säde Lepik

Populaarne

Tagasi üles