Samal märtsi keskpaiga hommikul, mil Paide päikesepark tootis 21 kW, oli Ruhnu päikesepargi toodang 85–90 kW ehk pelgalt ekraani vaadates saime teha järelduse kohapealse ilma kohta. Hiljem nutitelefonist kontrollides selgus, et nii see oligi: ilm, erinevalt sombusest Paidest, oli saarel päikesepaisteline. Oli ka tuul, mis aitas kaasa, et ühest poolsaare tippu paigaldatud 50 kW maksimumvõimsusega tuulikust tuli võrku 41 kW.
2017. aastal korraldas Elektrilevi Ruhnule uue energialahenduse rajamiseks konkursi. Konkursi üks tingimus oli, et 50 protsenti energiast tuleb toota taastuvatest allikatest. „Kui märtsi alguses olid päikesepaistelised ilmad, siis ööpäeva keskmisena tootsime taastuvenergiast isegi kuni 70 protsenti vajalikust energiast. See, keskkonnasäästlik lahendus, tähendab väiksemat diislikulu, müra ja õhusaastet,” täpsustab Innar Kaasik.
Peaaegu tööjõuvaba lahendus
Tänapäevaste IT-lahendustega võib Ruhnus valminud süsteemi vajadusel juhtida kust iganes maailma punktist.
Innar Kaasik avaldab, et Enefitil on kolm juhtimiskeskust: Tallinnas, Paides ja Valkas. „Kuna olime Kesk-Eestis digitaliseerimise ära teinud, siis otsustasime, et Paide ongi Ruhnu taastusenergialahenduse juhtimiseks kõige õigem koht,” sõnab ta. „Viimase viie kuu jooksul on tulnud siit reageerida ühele automaatikarikkele, muidu on loodud süsteem töötanud laitmatult. See ongi päikeseelektrijaamade ja akupankade eelis, et need on peaaegu tööjõuvabad.”
Olgu öeldud, et Liivi lahes asuva Ruhnu saare pindala on 11,9 km², pikkus on 5,5 ja laius 3,5 km. Lähim koht mandril ei asu mitte Eestis, vaid hoopis Lätis: 37 km kaugusel asuv Kolka neem Kuramaal. Suurematest linnadest on Kuressaare 70, Pärnu aga enam kui 90 km kaugusel. Isegi saarenaabri Kihnuni on 54 km.