Millal saabub kevad?

maaelu.postimees.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kuupäevaliselt on ajaloos kõige varem klimaatiline kevad saabunud 16. aprillil 1990. aastal Tartus ja Võrus ning kõige hiljem 24. mail 1942 Pakril.
Kuupäevaliselt on ajaloos kõige varem klimaatiline kevad saabunud 16. aprillil 1990. aastal Tartus ja Võrus ning kõige hiljem 24. mail 1942 Pakril. Foto: Elmo Riig / Sakala

Kalendri järgi algab täna hilisõhtul kell 23.58 kevad. Seda nimetatakse astronoomilise kavade saabumiseks, kuna on seotud põhjapoolkeral kevadise pööripäevaga.

Sünoptikute ja ilmaennustajate jaoks on olemas aga ka teisi kevade definitsioone ja mõisteid. Üks neist on klimaatiline kevad, mis saabub siis, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõuseb püsivalt üle pluss viie kraadi. Riigi ilmateenistus tegi kokkuvõtte, millal püsiva plussiga klimaatiline kevad meile varasematel aegadel kohale on jõudnud. Kuupäevaliselt on ajaloos kõige varem klimaatiline kevad saabunud 16. aprillil 1990. aastal Tartus ja Võrus ning kõige hiljem 24. mail 1942. aastal Pakril.

Kui võtta arvesse kogu Eesti, on varajaseim kevad saabunud 6. aprillil 2008. aastal ja kõige hiljem 17. mail 1941. aastal. Eelmisel aastal saabus kevad näiteks 10. aprillil.

Sel aastal on klimaatiline kevad veel saabumata, küll aga on enamuses Eestis kohale jõudnud varakevad ehk aeg, mis algab pärast lumikatte lõplikku kadumist.

Sellelt lingilt näete, millal on Eestis kõige varem ja hiljem klimaatiline kevad saabunud https://view.genial.ly/5c87b2ec2682f972207ac6d2/kevade-algused

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles