Kaius on praegu on 680 lehma. Oma karja juurdekasvuga, milleks kulub kuni kaks ja pool aastat, saab uus laut täis. Üks põhjus, miks seda ise teha, on see, et tiined mullikad on osta suhteliselt kallid, kuid ostuga kaasneb risk, et ostad sisse ka haigused. Tulevikus saab Kaius olema kuni 1200 lüpsilehma.
Kas Eesti põllumajandusel on tulevikku?
Trigon Dairy Farming Estonia ASi nõukogu esimees Joakim Helenius kõneles teemal, kas Eesti põllumajandusel on tulevikku. Ta märkis, et viimased paarkümmend aastat on piima hind olnud heitlik ja pole muude kulude tõusuga alati kaasas käinud. Põllumajandussektor on saanud osaliselt hakkama laenude abil.
Helenius küsis, miks sellises olukorras siiski investeerida põllumajandusse. Trigon on seda teinud, sest Eesti piimafarmid on Euroopa suurimate hulgas ja piimatootmises saab lisada efektiivsust palju kiiremini. Tema sõnul on suured piimafarmid kuluefektiivsed ja mida suurem tootmine, seda suurem kasumlikkus. Alla sajapealistel lüpsifarmidel ei näe ta pikas perspektiivis tulevikku piimatootjatena.
„Arvude vastu pole argumente, poliitiliselt on hea rääkida, et peame väikeste farmide piimatootmist toetama, aga see pole loogiline, midagi muud tuleb välja pakkuda. Nemad peavad leidma oma niši, mis ei ole tavaline piimatootmine ja teraviljakasvatus,” ütles Helenius. Ta tõi näite, et Ameerikas võtavad mõned farmid lehma kallistamise eest raha. Helenius usub, et võimalusi kestmiseks on, iga väike farm peab oma tee leidma.