Arvi Liival on kahtlemata õigus, kui ta väidab, et inimtegevuse poolt lisanduva CO2 kogus on looduses ringleva süsinikuga võrreldes väga väike. Mõni lisaprotsent ei mängi ju mingit rolli? Kui teil on taskus vaid üks euro ja leiate tänavalt viiesendise, siis ei saa seda tõesti pidada oluliseks sissetuleku tõusuks. Kui olete aga miljardär ja teie varandus suureneb mõne protsendi võrra, siis selle rahaga võib püsti panna juba paar uut kaubamaja. Sama on ka fossiilse CO2ga: protsentuaalselt on see süsinikuringe väike osa, koguseliselt aga tohutu. Need tühised lisaprotsendid võivadki olla selleks õlekõrreks, mis kaameli selgroo murravad ehk senise kliimasüsteemi uppi ajavad.
Muidugi läheb suur osa süsihappegaasist taimedele toiduks. Ent tuleb arvestada, et lisaks autode ja tehastega tossutamisele tegeleb inimkond praegu aktiivselt ka metsade raiumise ja rohelise looduse hävitamisega. Pole ju kuhugi kadunud näiteks kõrbestumise probleemid. Teadagi kihavad ookeanid elust ja need on süsinikuringe tähtis osa. Kuid kui jälle koolifüüsikat meenutada, siis vee soojenedes gaaside lahustuvus väheneb. Nii peljataksegi, et süsinikdioksiidi neelamise asemel hakkab ilmameri seda hoopis välja andma.
Milline on ilm 21. sajandi lõpus?
Lõpetuseks, kust siis teadurid teavad, milline on ilm 21. sajandi lõpus? Ei teagi. Tõesti, seda meteoroloogilist seisundit, mida kõik ilmaks kutsuvad, suudavad sünoptikud ilmamudelite toel usaldusväärselt ette ennustada vaid umbes viieks päevaks. Küll aga saab öelda, millised võivad saja aasta pärast olla Eesti ilmastiku- ehk kliimaolud. Seda lubavad meil teha kliimamudelid. Ilma- ja kliimamudeli vahe on piltlikult väljendudes nagu 100 m ja maratoni jooksmisel. Kõrvaltvaatajale on see üks lippamine puha, ent sportlastelt eeldavad need alad täiesti erinevaid võimeid. Nagu ei suuda keegi läbida maratoni sprinteri tempos, ei saa ka ilmamudelid hakkama enamaga kui mõnepäevase prognoosiga. Kuid homse ilma ennustamisel on nad head.
Kliimamudelite fookuses on aga üldisemad atmosfääris toimuvad protsessid. Ilma nad ei ennusta, kuid ütlevad, mis juhtub meie kliimaga siis, kui me näiteks kogu planeedi metsad maha raiume või paneme jõed tagurpidi voolama. Või kui me jätkame kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist samas vaimus kui praegu. Viimasel juhul, nagu Eesti teadlased on rehkendanud, hakkab Maarjamaa ilmastik sajandi lõpuks välja nägema nagu praegu Põhja-Šotimaal. Aastaringne kehv suusailm asendub vihmase sörkimisilmaga.