P, 4.12.2022

Eraomanikud saavad taotleda toetust taluarhitektuuri säilitamiseks

maaelu.postimees.ee
Eraomanikud saavad taotleda toetust taluarhitektuuri säilitamiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Alates esmaspäevast saavad eraomanikud taotleda toetust ajalooliste taluhoonete korrastamiseks.

Uus toetus aitab korrastada ajaloolisi taluhooneid, sealhulgas ka neid, mis ei ole võetud riikliku kaitse alla, teatas kultuuriministeerium. Taotlusvooru aastaeelarve on 100 000 eurot, mis peab aitama kaasa Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja -maastiku omapära säilimisele.

Eraomanikud saavad toetuse abil korrastada Eestile ainuomaseid taluhooned säilitades nende arhitektuurset väärtust. Nelja aasta jooksul toimuva pilootprojektiga suunatakse taluarhitektuuri restaureerimisse kokku 400 000 eurot.

„Taluhoonestus on läbi aegade kõige arvukam Eesti maamaastikku kujundanud element,“ sõnas kultuuriminister Indrek Saar. „Eestis on häid näiteid taluarhitektuuri säilitamisest muuseumikeskkonnas, nii Eesti Vabaõhumuuseumis kui ka mitmetes paikkondlikes muuseumides. Puudu aga on olnud toetus taluarhitektuuri säilitamiseks selle algses paigas ja kasutuses, mis on väga oluline nii traditsioonilise arhitektuuri kui ka ehitusvõtete ja -oskuste säilitamiseks.“ rõhutas Saar.

Toetust saab taotleda talukompleksi kuulunud eluhoonele ehk üksikelamule, mis on ehitatud enne 1940. aastat. Kuna eterniitkatuste aeg hakkab läbi saama, on kõige suurem vajadus just katusetoetuse järele, mistõttu toetatakse taluelamu katusekatte vahetust ja selleks vajalikke töid nagu näiteks kandekonstruktsioonide vahetus või projekteerimine.

  • Taotluste esitamise tähtaeg on 18. veebruar.  Toetuste jagamist viib läbi muinsuskaitseamet. Vaata täpsemalt taotlusvooru tingimuste ja taotlemise kohta muinsuskaitseameti kodulehelt.

Muinsuskaitseamet on seniajani toetanud nende talude restaureerimist, mis on muinsuskaitse all. Nüüd saavad toetust taotleda ka kõik teised omanikud ilma hooneid kaitse alla võtmata.

Märksõnad
Tagasi üles