PRIA alustab üleminekutoetuste maksmist

2018. aastal pani põud põllumehed majanduslikult keerulisse olukorda.

FOTO: Dmitri Kotjuh / Jarva Teataja /

23. novembril alustab PRIA tänavuste põllumajanduskultuuri ja heinaseemne üleminekutoetuste maksmist. Esimesel päeval jõuab toetusesaajateni 3517 maksega 5 381 946 eurot.

Kokku on 38 heinaseemne üleminekutoetuse taotlejale praeguseks määratud 14 986 eurot, 4361 põllumajanduskultuuri üleminekutoetuse taotlejale 5 536 053 eurot.

Käesoleval aastal kinnitas PRIA põllmajanduskultuuri üleminekutoetuse ühikumääraks 8,90 eurot, heinaseemne üleminekutoetuse ühikumääraks 13 eurot ühiku kohta.

Üleminekutoetusi rahastatakse Eesti riigi eelarvest tänavu 18,4 miljoni euroga. Loomadega seotud üleminekutoetused maksis PRIA välja juba juunikuus. Põllumajanduskultuuri ja heinaseemne üleminekutoetuste taotlemine lõppes 15. juunil, nende toetuste jaoks on eelarves ligi 5,57 miljonit eurot.

Tänavu pani põud põllumehed majanduslikult keerulisse olukorda ja PRIA pingutas, et alustada toetuste maksmisega võimalikult vara.

„Tavaliselt on PRIA maksnud põldudega seotud üleminekutoetusi detsembris samaaegselt otsetoetustega. Tänavu pani põud põllumehed majanduslikult keerulisse olukorda ja PRIA pingutas, et alustada toetuste maksmisega võimalikult vara,“ ütles PRIA otsetoetuste osakonna juhataja Tanel Trell. Suurem osa taotlejaid saab üleminekutoetused kätte kohe esimesel maksepäeval.

Üleminekutoetused ei ole otseselt seotud taotlejate praeguse tootmisega, vaid neid toetusi on võimalik saada taotlejale määratud või omandatud toetusõiguste ühikute alusel.

Toetusõigused põhinevad varasematel taotlusperioodidel asjakohaste toetuste taotluste menetlemise käigus kindlaks tehtud ühikutel. Andmed määratud toetusõiguste kohta 2018. aasta jaanuari seisuga on avaldatud PRIA kodulehel.

Alates 3. detsembrist jõuavad põllumajandustootjateni paari nädala jooksul hektaripõhised otsetoetused ning piimalehma kasvatamise otsetoetus – ka nende toetuste määramine ja maksmine toimub tavapärasest varem. Viie otsetoetuse tänavune eelarve on kokku 133,9 miljonit eurot.

Erinevat liiki toetused määratakse ja makstakse erineval ajal. Niipea kui toetuse maksekorraldus on PRIAst riigikassasse edastatud, näeb taotleja raha laekumise kohta infot e-PRIA teenusest maksed ja võlgnevused.

Tagasi üles