Kunagi tegi meisterflorist Taivo Piller hommikutelevisiooni saates isegi vastava mitme säilitusmoodusega katse, mis kinnitas, et risti või diagonaalselt lõigatud varrest ei saanud alpikanniõied piisavalt vett kätte. Kõige parema tulemuse andis just varre pikuti lõhestamine, sest nii oli imupind suurim. Näiteks sarnaselt koheldud tulbid aga imaksid liiga palju vett ja nende varred läheksid ruttu pehmeks, nii et sama tarkus ei käi sugugi kõigi rohtse varrega lillede kohta. Õige kohtlemise saate ise katsetades välja selgitada.
Usun, et noored pole alpikanniõisi kingiks saanudki, nemad teavad alpikanni potilillena. 30 aastat tagasi olid need novembrihalluses aga väga armsad, hilissügisel olidki levinuimad lõikeõied.
Tavalisest saab haruldane, haruldasest tavaline
Sellised mõtted, kuidas tavaline võib mõne aastakümnega muutuda haruldaseks või vastupidi, tulid pähe Tallinna Botaanikaaias 10.–18. novembrini kestnud näitusel „Lõikelilli laiast maailmast”. Vaasilillede ja lõikerohelise keskel oli seal väljas väga uhke ja lopsakas valgete õitega potialpikann – selle õisi lihtsalt ei raatsitud siiski üürikese iluna vaasi panna, las ta kestab toataimena kauem. Samamoodi oli väljapanekut oma kasvunõudes täiendama toodud mitu botaanikaaia orhideed ja flamingolille, mida lillekauplused ka lõikeõitena pakuvad. Väga põnevad olid botaanikaaia töötajate kogutud ja kuivatatud taimede kimbud – need ei piirdunud sugugi ainult parkjuure, pärl-hõbelehe, angervaks-raudrohu ja õlelilleks hüütud roosa päikesetiivaga. Hästi efektne on kuivkimbus nt jõhvhirss ‘Fontaine’.
Lõikeõied olid näituse jaoks ostetud neljalt lillede hulgimüügifirmalt. Nurmiko Hulgi, Florease, Floreana ja Floratrade’i valik kinnitas, et praegu võime soovi korral kinkida küll kõike, mis aga pähe tuleb – ükskõik, millisest ilma otsast igatsetud lill siis pärit poleks. Iga päev kogu seda valikut lillepoodides ei näe, kuid kõike on võimalik tellida. Levinud lõikeõitest ei märganud ma näitusel siiski nartsisse, gladioole ja suuri aedhortensia õisikupalle, viimased olid küll esindatud kuivatatult. Ei olnud ka Tallinna lillepoodide vist suurimat hilissügise üllatust – õitsema ajatatud sirelioksi (hind 6-7 eurot), mis on Hollandi lilleoksjoni kaudu siia jõudnud kuuldavasti Iisraelist.