Hiljuti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Rene Tammisti allkirja saanud hoonete energiatõhususe miinimumnõuete eelnõu järgi ei rakendu liginullenergia nõuded kuni 220ruutmeetristele väike- ja ridaelamutele, muu kasutusotstarbega hoonetele vabastus ei laiene.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna nõunik Margus Tali selgitab, et liginullenergiahoone taseme määramisel lähtutakse eeldusest, et hoones toodetakse lokaalset taastuvelektrit. Aga üksikelamu puhul toimub selle energia tootmine ja tarbimine enamasti eri aegadel, mistõttu õnnestub väikeelamutel võrreldes teiste hoonetüüpidega ära tarbida kõige väiksem hulk kohapeal toodetud taastuvelektrist.
Seepärast eramutele erand tehaksegi. Viie aasta pärast võetakse asi taas kaalumisele ja vastavalt sellele, kui kaugele on tehnoloogia arenenud, otsustatakse, kas nüüd on aeg ka väikeeramutele liginullenergia nõue kehtestada.
Kiirustamine ja bürokraatia
OÜ Projektid32 tegevjuht Tõnu Emberg ütleb, et erand kuni 220ruutmeetriste elamutele on kindlasti tervitatav, eriti just ehituskulu aspektist. „Siiani ei ole minuni jõudnud põhjalikke analüüse, kust saaks vastuse, milline ökoloogiline jalajälg oleks keskkonnale väiksem: kas ilma taastuvenergia tehnoloogiateta, aga mõistlikult, kuluoptimaalselt ja hea ehituskvaliteedi kohaselt ehitatud elamus kulutatud energia või eri tehnoloogiate tootmisele-paigaldamisele ja käigushoidmisele kulutatud ressursid ja sellest tekkiv sääst,” räägib ta.
Liginullenergiahoonete projekteerimise nõue Embergi sõnutsi projekteerijate tööd seni veel märkimisväärselt ei mõjutanud, küll aga on viimasel ajal tellijad soovinud saada ehitusluba kiirendatud korras, paraku pole see võimalik.
„Teatud kiirustamissoovi olen tajunud, kuid enda kogemuse põhjal on need soovideks jäänudki,” tõdeb Emberg. „Kahjuks esitavad ametnikud tihti ehitus- või kasutusloa menetluse ajal formaalseid, kuid sisutühje nõudeid, mis venitavad asjaajamise väga pikaks. Kusjuures õigust väga nõuda ei ole mõistlik: kui palju küsimusi esitad, eriti just sisulisi ja mõtlemist nõudvaid, satud läbivaatamise järjekorras hoopis viimaseks ja vastuseid ei saa ammugi.”