Ehkki eelmisel jahihooajal kurdeti tihti, et hunte kütitakse liiga vähe ning meedias kirjutati mitmel korral, et kiskjad käisid koduõuedel koeri murdmas, pole Kortsu sõnul hunte looduses ülemäära palju.
«Jahiedukus sõltub mitmetest asjadest, näiteks ilmast, aga üks näitaja edasiste otsuste langetamiseks on ka see, kas lubatud jahimaht tuleb täis,» rääkis Korts. Et mullu etteantud normi täita ei suudetud, võib Kortsu arvates sellest järeldada, et huntide arv Eesti metsas pole ülemäära suur.
Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko sõnul näitavad eelmise aasta seireandmete ning küttimissurve põhjal Keskkonnaagentuuris tehtud prognoos hundi arvukuse kuni 25 protsendi suurust langust.
Koduõuedele jõudnud huntide rohkust seostas Korts aga sigade Aafrika katkuga, mis on Eesti metsades metssea arvukuse väga väikeseks viinud. Üks siga tuhande hektari kohta on huntidele liiga vähe ja nii otsivad kiskjad süüa mujalt. «„Koer on hundi jaoks alati olnud saakloom,» nentis jahimeeste juht.
«Sel aastal on esmane küttimismaht suunatud nendesse piirkondadesse, kus huntide ründed koduloomade vastu on olnud kõige intensiivsemad,» lausus Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko. Kõige rohkem lubasid on antud Rapla- ja Järvamaa piirkonda, kus tohib praeguse seisuga lasta mõlemal pool neli looma.
- Huntide arvukuse ohjamisel lähtutakse eesmärgist säilitada Mandri-Eestis 2018. aastaks keskmiselt 20 hundi pesakonna olemasolu koos populatsiooni võimalikult ühtlase jaotumusega sobilike elupaikade vahel.
- Hundi tekitatud kahjustuste arv on võrreldes eelmise aastaga kolmandiku võrra kahanenud. Oktoobri lõpu seisuga on hundid tänavu murdnud 540 lammast, 5 kodukitse ja 15 veist.
- Maakonniti on kiskjakahjude esinemine erinev: hundid on murdnud lambaid enim Raplamaal, Saaremaal ja eelmisel aastal väheste kahjudega silma paistnud Läänemaal. Väikseimate kahjudega piirkonnad olid sarnaselt eelmiselegi aastale Jõgevamaa ja Ida-Virumaa.
Keskkonnaamet
Jahimehed kütivad kitsi liiga vähe
Oktoobris alguse saanud ajujahi perioodil on Eestis põtru lastud piisavalt, kuid kitsi lasevad kütid vähem kui peaks, nentis jahimeeste seltsi tegevjuht Tõnis Korts.
Et viimaste aastate soojade talvedega on kitse arvukus kerkinud, teevad nad metsaomanikele ja põllumeeste palju pahandust, samas ei taha kütid kitsi nii palju lasta kui oleks vaja.
«Kitsi on põldudel väga palju näha ja jahimehed peaksid rohkem pingutama, et nende arvukust vähendada,» nentis Korts.