L, 26.11.2022

Šaakalikaamera alustas ülekannet

maaelu.postimees.ee
Šaakalikaamera alustas ülekannet
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Šaakal Pärnumaa rannikul.
Šaakal Pärnumaa rannikul. Foto: Eugen Kaur

RMK loodusblogi veebikaamera vahendusel on juba teist sügist järjest võimalik jälgida šaakaleid, tänavu Saastna poolsaarele Pikanina talu randa paigaldatud kaamera ette jäi juba esimestel öödel kaks looma.

Saastna poolsaarel Lääne-Eestis tegutseb teadaolevalt kaks pesakonda šaakaleid - üks tihedas kadastikus Pikanina lähistel ja teine Saastna küla vahel mõisavaremetes, mistõttu võib seda pidada hetkel kõige šaakalirikkamaks piirkonnaks Eestis.

«Seda kinnitab ehk ka tõsilugu, et kaks looma olid kaamerapildil juba esimestel öödel. Ka murti talu maadelt suve jooksul viis noort lammast,» rääkis zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt.

Kaader šaakalikaamerast.
Kaader šaakalikaamerast. Foto: RMK loodusblogi

Veebiaamera on praeguseks olnud eetris kolm ööpäeva, kuid esimestel päevadel ei olnud loomad kellaajaliselt just vaatajasõbralikud. 1. novembri ööl tuldi kaamera ette pärast keskööd ja teine kord kella nelja paiku parimal uneajal.

«Eile õhtul oli aga üks šaakal platsil juba enne Aktuaalse Kaamera algust kell 20.54 ja kell 22.33 kostus taamal üle minuti kestnud kooriulg,» lisas Hunt.

Möödunud aasta novembri algusest kuni selle aasta aprillini oli esimest korda võimalik šaakaleid jälgida kuus kilomeetrit eemal Metsküla rannas, kus peale šaakalite sai veebikaamerast näha emasilvest kahe pojaga, üksikut hunti ja siinkandis ennenägemata liigina punahirve pulli.

ŠAAKALID EESTIS

  • Šaakalite asurkond sai Eestis alguse 2010.-2011. aastal siia rännanud isenditest, Eesti on nüüdseks šaakalite leviala põhjapoolseim tipp.
  • Läänerannikul kaitset pakkuvad roostikud ja kadastikud on osutunud neile sobivateks elupaikadeks ning loomad on siinsete oludega hästi kohanenud.
  • Leedus ja Lätis, kus sellised rannikukooslused puuduvad, pole šaakalid suutnud edukalt kanda kinnitada.
Märksõnad
Tagasi üles