Nii ongi taimtoidulised linnud kui toiduahela alumistel astmetel asuvad olesed järgmiste lülide elatusallikaks.
Toiduotsimine ja söömine on ohtlik tegevus, kuna sel ajal on lindude tähelepanu koondunud oma lähimasse ümbrusesse ja on pidev risk, et ei märgata kiskja või röövlinnu lähenemist. See oht sunnib paljusid taimtoidulisi linde toitu otsima lagedamates avarama vaatega paikades.
Üks toiduotsimisel ohtu kahandavaid kohastumusi on salgana tegutsemine. See on väljaspool pesitsusaega omane paljudele värvulistele, eeskätt vintlastele, tsiitsitajatele ja varblastele, samuti hanedele, partidele, luikedele ja teistele veelindudele, kurgedele ja lõokestele. Suve lõpul hakkavad need linnud järjest enam taimset toitu tarvitama.
Ka toonekured, enamik kurvitsalisi-kahlajaid, tuvid, vareslased ja mitmed teised hoiduvad kokku üsna selgelt selle tõttu, et seltsingus ikka keegi aegsasti märkab ohu ilmumist ja hoiatab kõiki. Mõnede liikide juures täheldatakse koguni, et keegi salga- või parveliikmetest jääb valvele ja mingi aja pärast valvur vahetub.
Kuna lindudel puudub võime tselluloosi seeduvateks ühenditeks lagundada, siis pole seemnekestade aineses talletunud energia neile enamjaolt kättesaadav. Seemnetuumade eraldamiseks koorikust või kestast on vintidel ja lähedastel nokk koos lõualuude ja -lihastega kujunenud keerukaks „instrumendiks”, igal liigil pisut omalaadseks, nii et eri liigid on spetsialiseerunud oma meelistoidule.
Reeglina kasutavad suurema nokaga liigid suuremaid seemneid, näiteks suurnokk-vint suudab purustada koguni kirsi- ja oliiviseemnete kesta, et valkude, rasvade ja seeduvate süsivesikute poolest rikas tuum alla neelata. Teradest toituvad vintlased suruvad need enne allaneelamist noka vahel puruks. Tsiitsitajatel, näiteks talvikesel soodustab seda kõver nokaserv. Ohakalinnud aga „lahkavad” takja- ja ohakanutte, käbilinnud saavad oma ristatud tippudega üla- ja alanoka abil käbidest seemneid välja lüdida.