„Oleme Kodukandiga palju mööda Eestit sõitnud. Eriti Lõuna-Eestis kaheldakse, kas külavanemaid on üldse vaja, sest vallavolikogud ja komisjonid on ju olemas. Mõnes kohas jälle leitakse, et kõiki asju on tark ajada kohalike MTÜde kaudu.
Kui külaelu toimib teisiti, on hea, aga on kohti, kus ei toimi ja külavanemat pole ka valitud. Külavanemate võimalus on kasutamata. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse kohaselt on külavanem valla käepikendus, kes vahendab informatsiooni mõlemas suunas, aga ennekõike on ta ikkagi volitatud kohalike elanike huvide eest seisma.
Eri tüüpi külades võivad toimida isesugused lahendused, näiteks suure linna läheduses, kus domineerivad aiandusühistud, on huvid hoopis teised kui tavakülas. Igal külal tulebki leida endale sobiv variant. Tähtis pole mitte kassi värv, vaid see, et ta hiiri püüaks,” on Kuningas veendunud.
Kui külavanem on valitud, siis peale tema aktiivsuse on tähtsad oskused ja teadmised. Kodukant on koolitustega algust teinud. Järgmisel aastal plaanitakse suuremas mahus koolitusi üle Eesti. Suure ja mõjuka organisatsioonina suudab Kodukant külavanematele toeks olla.
Külavanem teeb tööd ühiskondlikel alustel, aga kulud peaksid hüvitatud saama. „Kui täita oma ülesandeid korralikult, kulub külavanemal nii aega kui ka raha, kasvõi autokütust. Vald, küla ja külavanem peavad kokku leppima. Meie eesmärk on, et külavanemad saaksid kindla rolli, neid oleks rohkem, et nende tegevusest oleks järjest enam kasu, et nad teaksid, mida neilt oodatakse, et nad oskaksid oma ülesannete piires märgata kodukoha inimeste vajadusi ja et omavalitsus nende kulud hüvitaks,” võtab Kuningas jutu kokku.
Kõigepealt peab keskvõim õigusaktis fikseerima, et külavanema statuudi võtab vastu iga omavalitsus. Statuudis olgu kirjas, kellel on õigust külavanemat valida – kas hääletaja peab kohapeal elama või piisab, et tal on seal kinnisvara; kas see kinnisvara võib olla ainult põllulapp või peab see olema midagi enamat; kas ühes leibkonnas saab hääletada mitu isikut või on igal leibkonnal üks hääl. Need asjad peab otsustama iga omavalitsus, nii nagu parimaks peab.
„Vallad võiksid mõista, et külavanemates peitub suur jõud. Veel võimaldab see vallal kulusid kokku ja kaasata elanikke kodukoha edendamisse,” on Kuningas veendunud.