Iga kümne minuti tagant sureb maailmas üks inimene marutaudi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Enamus marutaudi surevatest inimestest on lapsed, kes on saanud koeralt hammustada. Eesti on küll 2013. aastast marutaudist vaba riik, kuid taasnakatumise oht on suur ning seepärast on koerte ja kasside marutaudi vastu vaktsineerimine endiselt kohustuslik.

FOTO: Urmas Luik / Parnu Postimees/

Tänasel ülemaailmsel marutaudipäeval tasub teada, et maailmas sureb aastas hinnanguliselt vähemalt 60 000 inimest marutaudi - iga kümne minuti tagant üks inimene. Enamus neist on lapsed, kes on saanud koeralt hammustada.

Eestis on koerte ja kasside regulaarne marutaudi vastu vaktsineerimine kohustuslik. Lisaks viib Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastase vaktsiini külvamist ohustatud piirialadel. Tänu sellele on juba 2013. aastast on Eesti marutaudist vaba riik, kuid taasnakatumise oht on suur.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda rõhutab saavutatu ja sellise staatuse säilitamise olulisust. „Eesti on küll marutaudist vaba, kuid sellele vaatamata oleme endiselt ohustatud, kuna toimub nii inimeste kui loomade liikumine marutaudist ohustatud piirkondadest,” rõhutas Kalda.

Marutaud on nii inimesi kui loomi ohustav surmaga lõppev viirushaigus, mis ei tunne riigipiire. Näiteks jõudis marutaud eelmisel nädalal uuesti Leetu.

Marutaud on ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mida esineb nii loomadel kui ka inimestel ning mis lõppeb alati surmaga.

Aastatel 2006-2010 külvati marutaudivaktsiini kaks korda aastas üle kogu Eesti, mille tulemusel tõrjuti haigus riigist välja. Haiguse taaslevimise takistamiseks naaberriikidest Eestisse teostati 2011-2014 vaktsineerimist ohustatud aladel riigipiiril Läti ning Venemaaga. 2015. aasast alates külvatakse marutaudi vaktsiini puhvertsoonis Venemaaga piirnevatel aladel.

Tagasi üles