See on musttihane, kleenukesem kui sinitihane – kaalub napilt 10 grammi ja on nokast sabani vaid 11 sentimeetri pikkune. Vahel kergitab ta oma mustad kiirusuled haraliseks tutiks. Talvel käib mõni musttihane ka inimasulates linnutoitlaid väisamas, saades jagu nii päevalilleseemnetest kui ka maapähklitest. Varakevadel võib metsas kuuseladvast kuulda tema sit-tšu-laulujada.
See linnuke on Eestis tavalisem Lõuna-Eesti, Alutaguse ja läänesaarte kuusikutes ja kuuse-segametsades. Saartel elutseb neid rohkesti männi valdavusega metsades – võib-olla sellepärast, et mandril on männikud tutt-tihastele meelepärased, aga saartel neid ei pesitse üldse ja nii on seal pisematel musttihastel justkui voli elupaika valida. Ent saartel on kuusemetsi napilt ja näib, et männikud on seal musttihase n-ö teine valik.
Musttihase levila hõlmab kogu Euraasia okasmetsavööndi – Iirimaast Jaapanini, lisaks mõlema mandri ja Põhja-Aafrika mägimetsi. Nõnda suurel areaalil on loomulik liigi eristumine ja jaotumine alamliikideks – neid on musttihasel 20. Eestis pesitsevate paaride hulgaks on hinnatud 15 000 kuni 25 000, aga Euroopas arvatakse musttihaseid olevat kokku 12 kuni 29 miljonit haudepaari, enamjagu neist Venemaa taigalaamades.
Nad teevad oma pesa kas puuõõnde, üleskerkinud kännu alla, puujuurikate vahele või koguni tühjaks jäänud hiireurgu. Kuivade kõrte, sambliku, sulgede, karvade ja taimevillaga vooderdatud pesas on täiskurn – keskmiselt 10 punapruunide tähnidega valgekoorelist muna juba aprilli lõpul.
Pesaehitus ja haudumine on emalinnu hooles, isane alul vaid laulab, hiljem hangib haudujale toitu. Haudumine võtab 13–16 päeva ja pojad viibivad pesas 20 päeva. Neid toidetakse putuka- ja ämblikumunadega, lehetäide, koiliblikate, sipelgate ja muude putukatega. Juuni keskel alustatakse uue kurnaga, mille pojad saavad lennuvõimeliseks augusti alguseks. Seejärel moodustuvad pesakondadest kuni poolesajalised parvekesed, sageli koos pöialpoistega.