K, 7.06.2023

Saaremaal toimunud talupäeval valiti taas parim talutoit ja parim talu

Kairi Oja
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Parima talutoidu tiitli tõi Männiku talu perele lambapiimajogurt. Talupäeva külastajad said proovida ka lambapiimast valmistatud jäätist. Eraldiseisev võit saadi kategoorias "parim piimatoode".
Parima talutoidu tiitli tõi Männiku talu perele lambapiimajogurt. Talupäeva külastajad said proovida ka lambapiimast valmistatud jäätist. Eraldiseisev võit saadi kategoorias "parim piimatoode". Foto: Kairi Oja

Möödunud laupäeval pärjati Saaremaal XXVII üle-eestilisel talupäeval konkursi «Parim talutoit 2018» üldvõitjaks Männiku talu lambapiimajogurt. Selle aasta parima talu tiitliga pärjati Raplamaal asuvat Vainu talu. Lisaks autasustati aasta parimat noortalunikku, alternatiiv- ja tootmistalu ning jagati tunnustust mitmes eraldi tootekategoorias. 

Möödunud nädalavahetusel, 25. augustil täitus Kuressaare lähistel Upal asuva Suure Töllu puhkemaja õu talupidajate ja talutoidu austajatega – Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldas juba kolmandat aastat talutoidu konkurssi.

Kohal olid nii toidutootjad kui talutehnikamüüjad, külalisi oli ka Lätimaalt. «Et konkurss kogub üha hoogu, seda näitab tõsiasi, et tänavu võttis omavahel mõõtu juba kuusteist talu,» ütles Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli Ats.

Lustiline talutoidu karavan tekitas rõõmsat elevust. Loodetavasti meelitas ka talutoiduga sinasõprust sõlmima. Talupäeval, 25. augustil Saaremaal Upal.
Lustiline talutoidu karavan tekitas rõõmsat elevust. Loodetavasti meelitas ka talutoiduga sinasõprust sõlmima. Talupäeval, 25. augustil Saaremaal Upal. Foto: Kairi Oja
Võrumaal Sõmerpalus asuva viinamarjatalu saak meelitas talupäeval osalejaid valiku- ja värvirohkusega.
Võrumaal Sõmerpalus asuva viinamarjatalu saak meelitas talupäeval osalejaid valiku- ja värvirohkusega. Foto: Kairi Oja

«Iga kord võtab võistlusest osa üha rohkem talutooteid ja talusid ning sellel aastal valisime parimatest parimaid juba kaheksas kategoorias,» nägi Kerli Ats põhjust rõõmustada.

Konkursil osales ka väga palju uudistooteid ja põhjalikult tootearenduse läbinud tooteid. Pilku püüdsid nii värvikirevad marineeritud vutimunad, peedileib kui ka lambapiimast valmistatud jäätis ja jogurt.

Saare Ubin OÜ tiim ning tooted 25. augustil Saaremaal Upal toimunud talupäeval. Üllatati väga põnevate, ent koduste moosidega. 
Saare Ubin OÜ tiim ning tooted 25. augustil Saaremaal Upal toimunud talupäeval. Üllatati väga põnevate, ent koduste moosidega. Foto: Kairi Oja

Parima talutoidu tiitli võitnud Männiku talu lambapiimajogurt köitis žüriiliikmeid oma ootamatu maitsega. «Lambapiimajogurt üllatas meid kõiki väga positiivselt oma meeldivalt pehme tekstuuri ja maheda maitse poolest, tänu millele sobib see suurepäraselt nii soolaste ja magusate roogade kui ka hommikuhelveste juurde,» rääkis žürii esimees Kaul Nurm. 

«Otsustavaks said ka Männiku talu põhjalik äriplaan ja tulevikuplaanid,» lisas ta.

Parim noortalunik 2018 – Tõrvaaugu Mahe talu Raplamaalt. Tatra baasil valmistatud maheviljatooted.
Parim noortalunik 2018 – Tõrvaaugu Mahe talu Raplamaalt. Tatra baasil valmistatud maheviljatooted. Foto: Kairi Oja

Lisaks parima talutoidu üldvõitjale tunnustati kaheksa alagrupi võitjaid:

Parim valgutoode 2018 – suitsutatud vutimunad (Põhja-Eesti Vutifarm)

Parim jook 2018 – vürtsikas õunajook (Piesta Kuusikaru talu)

Parim juust 2018 – Andre Excellent 18 kuud (Andre juustufarm)

Parim piimatoode 2018 – lambapiimajogurt (Männiku piimalambad)

Parim pagaritoode 2018 – Luuri-Jüri rammupäts (Kaarli talukaup)

Parim tervisetoode 2018 – kooritud kanepiseemned (Tammejuure talu)

Parim maius 2018 – mustasõstra-piparmündi sorbett (Maias Viiking)

Parim lisand 2018 – vürtsikas lihamoos (Rebaseonu.ee)

Parima talutoidu konkursile esitatud tooteid hindas komisjon, kuhu kuulusid nii toidublogijad, toiduajakirjanikud, kokad, ettevõtjad ja Eestimaa Talupidajate Keskliidu esindaja.

Pähkla Vähi- ja Kalakasvatus rõõmustas kalasõpru mitmel moel töödeldud ja pakendatud forellivalikuga.
Pähkla Vähi- ja Kalakasvatus rõõmustas kalasõpru mitmel moel töödeldud ja pakendatud forellivalikuga. Foto: Kairi Oja
Kodumaised viinamarjad Sõmerpalust.
Kodumaised viinamarjad Sõmerpalust. Foto: Kairi Oja

Parimat talu on Eestis valitud juba 25 aastat. «Parima talu väljaselgitamiseks külastati nii traditsioonilisi põllumajandustootmisega tegelevaid talusid kui ka nišitootmisi. Hea meel on tõdeda, et maapiirkondade talunikud on ettevõtlikud ja edukad ning suureks eeskujuks ka linnarahvale,» kommenteeris Kerli Ats.

Ta lisas, et Vainu talu tõusis esile just oma suure organiseerituse ja innukuse poolest – kogu Vainu perekond tegeleb kohaliku põllumajanduse edendamisega.

2018. aasta parima talu konkursi võitjad:

Parim alternatiivtalu 2018 – Kolotsi talu, Võrumaa

Parim noortalunik 2018 – Tõrvaaugu Mahe talu, Raplamaa

Parim tootmistalu 2018 – Remmelgamaa talu, Harjumaa

Parim talu 2018 – Vainu talu, Raplamaa

Parima talutoidu konkurss sai alguse 2016. aastal ja tänavu hinnati kokku 52 toodet. Kõige parema talutoidu väljaselgitamiseks hindas professionaalne žürii nii talutoodete maitseid, pakendeid, tootjate äriplaane kui ka tootearendust ja turundusideid.

Parim lisand 2018 - Rebaseonu.ee toodetud vürtsikas lihamoos
Parim lisand 2018 - Rebaseonu.ee toodetud vürtsikas lihamoos Foto: Kairi Oja
Talutehnika uuendused pakkusid avastamisrõõmu ka nn pärispõllumeestele ja lastele.
Talutehnika uuendused pakkusid avastamisrõõmu ka nn pärispõllumeestele ja lastele. Foto: Kairi Oja

Talutootjate tooteid eristab Eestimaa Talupidajate Keskliidu poolt 2014. aastal loodud spetsiaalne märk «Ehtne talutoit», mida kasutab nüüdseks ligi 50 tootjat.

Osalejaid rõõmustas oma kohaloluga superstaarisaate möödunud hooaja võitja Udo Sepp ning õhtu lõppes mõnusa simmaniga.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles