Enamasti näeme kadakatäksi istumas mõne putke ladval või tugevama kõrre otsas, harva ka traadil või üksiku puu ladval, kust seirab ümbrust ja laseb kuulda oma naksutavat hüüdu hjü tek tek. Laul, mida esitatakse ka kevadööl, on vilistustest ja naksutamisest koosnev lühidavõitu, aga sagedalt korratav ettekanne, mille seas võib ära tunda mitme teise linnu laulukatkeid. Aeg-ajalt nõksutab ta kehaga ja viibutab saba.
Isane kadakatäks on kirjupoolse sulestikuga: pruun selg mustatähniline, alapool oranž-kreemikas, musta tipuga saba külgedel ja mustjashallidel tiibadel valged laigud. Oluline tunnus on tugev valge kulmutriip, ka emaslindudel, kes on üldiselt kahkjama sulgrüüga. Isastel on hallikaspruunide ja kreemikate triipudega lagipea, mustad põsed ja valge triip selle all.
Kadakatäksid on levinud laial alal Euraasias alates Iirimaast ja Hispaaniast kuni Obi jõeni Lääne-Siberis ja Kaukaasias. Põhja suunas küündib kadakatäksi areaal tundravööndisse. Kuivemas-soojemas Lääne-Euroopas on liigi levik laigutine. Talvitama rändavad nad Kesk-Aafrika savannidesse, lahkudes Euroopast enamasti juba septembri lõpuks. Rännatakse hajusalt – peresalkadena või mõnekaupa koos.
Kevadel saabuvad kadakatäksid Eesti pesapaikadele aprilli teisel poolel. Eesti asurkonda hinnatakse enam kui 200 000 haudepaari suuruseks, viimasel paarikümnel aastal on aga arvukus umbes kolmandiku võrra kahanenud, ent ta hoiab kindlalt kohta Eestis arvukamalt pesitsevate lindude esikümnes. Pesapaiga valib isalind, kes asub seal agaralt laulma. Vahel esitab ta ka lühikese uperpallitava mängulennu. Pisut hiljem saabuv emalind leiab pesa rajamiseks sobiva koha tiheda rohu varjus mõne mätta või puhma ääres või kraavipervel ja teeb seal leiduvasse lohukesesse kõrtest ja samblast väliskihi ning karvadest ja kuivadest rohulibledest vooderdisega pesa üksipäini valmis.