L, 25.03.2023

Jahindusnõukogu lubab nüüd koertega peetavat šaakalijahti varem alustada

maaelu.postimees.ee
Jahindusnõukogu lubab nüüd koertega peetavat šaakalijahti varem alustada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Šaakal rajakaamera ees
Šaakal rajakaamera ees Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Esmaspäeval keskkonnaministeeriumis kogunenud jahindusnõukogu leidis, et šaakaleid võib edaspidi hakata jahikoeri kasutades küttima kuu aega varem kui seni ehk 1.oktoobrist, teatas ministeerium.

«Usaldame ekspertide hinnanguid, millest johtuvalt otsustasime tõsta jahikoeraga peetava šaakalijahi kuu võrra varasemaks. See ühtlustab meie jahinduse põhimõtteid, sest jaht koertega on enamikule ulukitele lubatud just 1. oktoobrist. Kui sama ka šaakalile laiendame, siis on võimalik küttida šaakalit ka teistele ulukitele peetavate jahtide ajal,» selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler. Ta tõi näiteks rebasejahi, kus koerte kasutamine on lubatud.

 

Mis puudutab šaakalile peetavat jahiaega üldisemalt, siis selles osas veel läbirääkimised käivad. Eesti Jahimeeste Selts on teinud ettepaneku tõsta šaakalijahi algus kuu aega ettepoole – 1. augustile – ning pikendada nende jahtimise aega samuti kuu võrra – 31. märtsini. Eesti Terioloogia Selts seda ettepanekut aga mõistlikuks ei pea.

Šaakali eristaatus kadunud

Alustuseks rõhutas selts, et šaakal ei ole võõrliik, vaid alates 2016. aastast Eesti jahiuluk, mistõttu tuleb temasse suhtuda samamoodi kui teistesse kohalikesse jahiulukitesse. Eesti Terioloogia Seltsi hinnangul on šaakalikutsikad augustikuus veel oma vanematest sõltuvad, mistõttu oleks nende sel ajal küttimine ebaeetiline. Teiseks on sel ajal oht ajada omavahel segi šaakalid ja hundikutsikad. Nende kasv ja värvus on enam-vähem sama. Olgugi et lähemalt vaadates saab aru, kummaga tegu, võib juhtuda, et šaakali asemel lastakse maha hundikutsikas.

 

Terioloogia Selts tõi välja ka selle, et möödunud aastal šaakali üldarvukus tunamullusega võrreldes ei suurenenud, samuti ei laienenud liigi levikualad. Lähemalt arutab Eesti Terioloogia Selts šaakali tulevikku septembri keskel toimuvas sügiskoolis. 

Bioakustiline seire

Laual oli ka šaakali arvukuse küsimus. Kuna vaatlusandmeid tihtipeale ei esitata, siis on ulukitelt võetavad bioproovid ainus viis nende loomade arvukusest aimu saada. Et sellest tegevusest pääseda, peab enne korda saama vaatluste edastamise süsteemi ehk siis korrastama seiret. Keskkonnaagentuur käivitab sügisest Pärnu- ja Läänemaal bioakustilise seire, mis on mujal maailmas osutunud väga efektiivseks.

 

Jahindusnõukogu arutas eile ka linnujahi ning välisjahimeestele mõeldud linnujahikoolituse teemat. Kõneks oli ka kopra ohjeldamise tegevuskava ning nõukogu liikmed said ülevaate jahindust reguleerivate õigusaktide muudatustest. 

 

Jahindusnõukogu koosolekul osalesid Keskkonnaministeeriumi, Keskkonnaameti, Keskkonnainspektsiooni, Eesti Terioloogia Seltsi, Eesti Jahimeeste Seltsi, Eesti Erametsaliidu, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad.

Märksõnad
Tagasi üles