iDeal kampaania

Kuidas roosid uuesti õitsema ergutada?

Kas üldse on inimest, kes suudaks uhkest roosipõõsast ükskõikselt mööda minna?

FOTO: Mailiis Ollino

Paljude aiapidajate süda hüppab praegu rõõmust oma uhkeid roosipeenraid imetledes. Paraku on osa roose juba ära õitsenud. Õnneks kingib roosipõõsas augustis teise uhke õitsengu, kui puhastad teda praegu hoolikalt närbunud õitest ja kosutad väetisega.

Mida täpsemalt teha, saab väga hea ülevaate Horticomi blogist.

Käes on rooside õitsemise tipphetked ja aiakäärid peavad kogu aeg taskus olema, sest iga närbunud õis või õiekobar tuleb kohe ära lõigata. Esiteks näeb põõsas siis korrektne välja, teiseks ergutab äraõitsenud õite eemaldamine kasvama uued võrsed, mis varsti taas uhkelt õitsevad. Jättes närbunud õied põõsale, hakkavad neist arenema viljad ehk tõrsikud. Põõsas keskendub viljade küpsetamisele ega jaksa enam uusi õitsvaid võrseid kasvatada.

Paljud teevad selle vea, et lõikavad närtsinud õie või õiekobara ära kohe selle alt. Õige koht on hoopis mujal: loe õiest või õiekobarast allapoole kolm lehte ja tee lõige kolmanda lehe pealt. Lehti lugedes ära arvesta seda lehte, mis on otse õisiku all (seda, mille kaenlast tuleb õisik).

Niimoodi lõigates ajab taim varsti 2–3 viimase lehe kaenlast välja uued kasvud, mis hakkavad mõne aja pärast õitsema. Ühe äraõitsenud õie või kobara asemele kasvab seega mitu uut ja põõsal on õisi tõsisema külma tulekuni.

Suuri õiekobaraid hakka puhastama kohe, kui esimesena puhkenud õied hakkavad neis närbuma. Murra või lõika vanu õisi värskete õite ja puhkevate nuppude vahelt välja seni, kuni kogu õisik on õitsenud. Siis lõika see allapoole lugedes kolmanda lehe pealt maha.

Mõni roosikasvataja ei lasegi kobarat lõpuni õitseda, vaid lõikab selle ära siis, kui kolm neljandikku õitest on lõpetanud. See ergutab kasvama uued õiepungad ning uued õisikud tekivad kiiremini. Põõsas õitseb ühtlasemalt.

Pärast iga põõsa lõikamist desinfitseeri kääre (piiratusega, kange viinaga, vedela pesuvalgendiga).

Juuli keskpaigani võib anda roosidele lämmastikurikast vedelväetist, aga juuli teisel poolel ära enam lämmastikurikast väetist anna, kuna siis ei pruugi uued võrsed talveks korralikult puituda ja saavad kahjustada.

Vihmavaesel ajal kasta roose. Piisab, kui kastad kord nädalas ja igale põõsale anna vähemalt üks ämbritäis ehk 10 liitrit, suurematele 20–30 liitrit vett. Vala vesi mullale järk-järgult, neljandiku ämbri kaupa, et see jõuaks korralikult maa sisse imbuda.

Populaarne

Tagasi üles