Aktivistid tahavad riigile juubeliks 100 tonni komposti kinkida

Puust kompostikast

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane / Scanpix

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks kutsutakse inimesi üles tegema juubeliaasta kõige kaalukamat kingitust. Teeme Ära algatuse «Kompostiljon» raames kogutakse Eesti looduse hoidmiseks kokku 100 tonni viljakat kompostimulda, teatas algatuse eestvedaja Anni Raie.

«Juubelisuvel on kõigil rohenäppudel aias toimetamise kõrvalt nüüd hea võimalus juubelipidustustes kaasa lüüa. Kutsume kõiki eestimaalasi üles kompostima bio- ja aiasaadustest puhast Eesti mulda ning kinkima selle sümboolselt Eestimaale,» rääkis kingituse üks eestvedajatest Anni Raie. «Üks tavamõõtmetes kompostikast valmistab umbes ühe tonni viljakat kompostimulda. Saja tonni mulla saamiseks ootame liituma vähemalt sadat inimest,» lisas Raie.

Kingituse teise eestvedaja Angela Hollo sõnul aitab antud kingitus viia inimesed tagasi juurte juurde ning äratada uuesti ellu vanad teadmised. «Eestlastena väärtustame loodust ning soovime hoida oma keskkonna puhta ning jätkusuutlikuna. Selle kingitusega hoiame maad ja loodust ning vähendame prügi,» lisas Hollo.

Kompostiljoni liikumise algataja Anneli Ohvrili väitel on mullaga tegelemisel stressivastane toime. «Kingitus toob juubeliks rõõmu ja sõna otseses mõttes saja tonni ulatuses Eestimaad juurde. Kinkida oma riigile tonn puhast mulda on ühelt poolt kelmikas mõte, kuid sisult väga isiklik, märgiline ja tähenduslik,» ütles Ohvril.

Üleskutsega liitumine

Kingitusega saab liituda veebilehel www.kompostiljon.ee. Registreerumisega antakse lubadus koguda kompostikast kompostitavat materjali täis.

Projekti veab eest ettevõtlike noorte ühendus JCI Go koda koostöös Teeme Ära sihtasutusega. Projekti toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Riigikantselei EV100 korraldustoimkond.

Kompostiljon on Teeme Ära algatus, mis innustab inimesi kompostima oma bio- ja aiajäätmetest puhast ja viljakat mulda. Keskmine pere vähendaks kompostides tekkiva prügi hulka kuni poole võrra. Kompostimine on hea mullale ja taimedele ning kompostimuld sobib nii köögiviljade kasvatamiseks kui ka toalilledele.

Populaarne

Tagasi üles