Kui aga võra vähendamiseks on näidustus, saab seda teha võra välispiiri mööda. Umbes nii, et enne lõikust on tüve otsas suur õhupall, aga pärast õhu väljalaskmist (pärast lõikust) on õhupall (võra) tüki maad väiksem.
Kindlasti ei saa sellist «hooldusviisi» õigeks pidada. Lavassaare pärnaalleele on kunagi valitud vale majandamissuund, mis paraku mõjub halvasti puude tervisele ja hävitab esteetilisuse. Kahjuks tehti ka sel aastal eelmisi lõikusi järgides «hooldustööd».
Kui puu on istutatud valesse kasvukohta ja lastud suureks kasvada, siis tegelikult enam ühtset head lahendust ei ole. Valgusolude parendamiseks võib proovida harvenduslõikust, kuid seda peab tegema regulaarselt, sest selle mõju on lühiajaline. Oluline on, et töid teeksid puuhooldusspetsialistid ehk arboristid.
See tundub olevat labane köndistamine. Tänapäeva arboristikas on see täiesti keelatud töövõte. Selline puuvõra eemaldamine on halbade protsesside algus ja puu hakkab põdema.
Tõsi, pärnad on väga visad. Ma olen üles kasvanud Orissaares ja seal tehti kunagi ära samasugune töö. Esialgu tuligi ilus roheline pallike, aga tegelikult oli puu suures agoonias. Praeguseks seal mõni puu veel vireleb, kuid enamik on juba maha raiutud.
Nudi- ehk vormipuid on võimalik kasvatada väga hästi toimivalt, eriti just pärni, aga siis on vaja juba väikese puuna hakata koolitama. Paraku nõuab puude vormishoidmine väga palju ressurssi omavalitsuse rahakotist.
Puu tervise seisukohalt ei soovitata lõigata ühekorraga üle 20 protsendi lehestikust. Võra võetakse ette etapiliselt ja liigutakse võra väliskülge pidi iga oksa tipust meeter või paar lühemaks võttes. Paraku on end arboristiks nimetavate töömeeste seas igasuguseid ja raha nimel võetakse iga töö vastu.
Vahel jääb puu tõesti mõnele ehitisele ette ja siis tulebki puu pigem maha võtta ja istutada asemele sobivam. Puud ei pea iga hinna eest alles hoidma. Vahel teeb selline «hooldustöö» hullemat kahju kui puu maharaiumine. Kui allee liiga tihe, ei pea puid sandistama, vaid võiks näiteks üle ühe vahelt välja võtta.