E, 26.09.2022

Ühehäälne keskkonnakomisjon: GMO ei ole Eestile vajalik

Sten Torpan
, Toimetaja
Ühehäälne keskkonnakomisjon: GMO ei ole Eestile vajalik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Erik Prozes / Postimees

Riigikogu keskkonnakomisjoni esmaspäevasel istungil käsitleti GMO-kultuuride keelustamise teemalises ühispöördumises toodud ettepanekuid ja seisukohti. Keskkonnakomisjon toetas GMO-vaba suunda, teatas Riigikogu pressiteenistus.

Arutelu käigus toodi esile nii tänased teadmised, uuringute tulemused, inimeste hoiakud GMO-de suhtes ning GMO-de kasutamisega kaasnevad riskid. Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra märkis, et hetkel reguleerib GMO-de kasvatamist Euroopa Parlamendi ja nõukogu vastav direktiiv, mida aastal 2015 täiendati. Nimetatud täiendus annab liikmesriikidele võimaluse konkreetse GMO kasvatamist piirata või keelata oma territooriumil või selle osal, kui liikmesriik leiab, et see on põhjendatud ja vajalik.

GMO-vabadus on Eestis teaduspõhine

«Tänase seisuga ei ole Keskkonnaministeerium andnud ühtegi GMO-de keskkonda viimise luba. Seega Eesti on käesoleval ajal GMO-de kasvatamisvaba,» rääkis Vakra. «Keskkonnakomisjon toetas antud küsimuses senise GMO-vaba poliitika jätkumist ühehäälselt. Keskkonnaministeeriumi hinnangul ei ole ka pikemas perspektiivis näha ette muutust selles hoiakus. GMO-de taotlusi on Eestis seni hinnatud teaduspõhiselt ja otsused põhinevad geenitehnoloogiakomisjoni arvamustel,» ütles Vakra.

Komisjoni aseesimehe Kalle Pallingu sõnul on GMO-vabal suunal märgiline tähendus. «Riigi ja looduse mainekujunduse seisukohalt on sellel oma väärtus, kui me tahame end näidata puhta toidu tootjana,» ütles Palling.

Komisjoni istungil toodi esile ekspertide hinnangud, mille kohaselt ei ole GMO maisidel mingeid bioloogilisi ega majanduslikke eeliseid Eestis kasvatamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles