„Juuni keskel lõppes taotluste vastuvõtt, aga taotluste andmetest selgub vaid taotlejate arv, taotlusaluse maa ja loomade ühikute hulk liikide lõikes. Toetust ei määrata-maksta nende taotluses olevate andmete põhjal, vaid pärast mitu kuud kestnud mitmesuguseid kontrolle,” selgitab PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik. „Alles siis, kui lõpeb kõigi taotluste menetlus ja kontrollide tulemuste kohta andmete koondamine, selgub täpne kogusumma. Perioodil, mil puudujäägi tegelik ulatus polnud veel teada, olnuks talunike varajane teavitamine puudujäägist tekitanud ülearust ärevust.”
Suu selgitab, et kui toetust taotletakse rohkem, kui on eelarvet, siis on kõikide maaelu arengukava pindala- ja loomatoetuste määrustesse sisse kirjutatud säte, et sel juhul vähendatakse toetuse ühikumäärasid. „Seega pidid tootjad olema juba viieaastase kohustuse võtmise ajal teadlikud, et toetuse määrasid võidakse kohustusperioodi vältel vähendada,” rõhutab ta. „Sellised reeglid on määrusega kehtinud ka varem ega ole tootjatele olnud teadmata.”
Mullugi vähendati 2016. aasta taotluste alusel makstavaid mahetoetusi 3,6 protsenti, kuna eelarvet täismahus toetuste maksmiseks ei jätkunud.
Suu tõdeb, et kui mahetootjate arv ja mahemaa pindala suurenevad, on suur tõenäosus toetuse määrade vähenemiseks, juhul kui toetuse eelarvesse lisaraha ei leita. „Edasiste plaanide tegemiseks on vaja põhimõttelisi otsuseid, mida me mahepõllumajanduselt ootame, sest senised eesmärgid nagu mahemaa kasv on juba täidetud. Plaanime neid küsimusi arutada märtsis koos mahepõllumajandussektori esindajatega,” selgitab Suu.
Mahepõllumajanduse registri andmetel oli 2017. aasta lõpu seisuga mahepõllumajanduse registrisse kantud 1888 mahetootjat, kellel on kokku ligemale 200 000 hektarit mahepõllumajandusmaad.
Igal aastal suureneb Eestis mahepõllumajandusmaa pindala keskmiselt 8 protsenti ja mahetootjate arv 7,5 protsenti. Üle 20 protsendi Eesti põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslik.
Sel aastal lisanduvate mahetootjate kohta praegu veel infot ei ole, kuna Põllumajandusamet võtab tunnustamise taotlusi vastu ajavahemikul 10. märtsist 10. aprillini.