90-aastane Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liit valis uue juhatuse

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Pilt on illustratiivne.

FOTO: Pexels / CC0 Licence

Käesoleva aasta novembris oma 90. juubelit tähistav Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liit (ELKL, varem Eesti Lambakasvatajate Selts) valis 10. märtsi üldkoosolekul uue juhatuse, teatas liit.

Uue juhatuse esimeheks valiti Urmas Aava Pärnumaalt, aseesimeheks Mats Meriste Valgamaalt ja liikmeteks Ell Sellis Põlvamaalt, Kadri Tali Muhumaalt, Hugo Vaino Lääne-Virumaalt, Priidu Veersalu Harjumaalt ning Taavi Eigo Saaremaalt.

Terve Eesti on kaetud

ELKL-i uus juhatuse esimees Urmas Aava on kauaaegse kogemusega eesti valgepealise lambatõu aretaja, kes hooldab oma lammastega Pärnu lahe rannaniitusid ja karjamaid. Urmas Aava on pikka aega vallavanemana juhtinud Häädemeeste valda ning palju panustanud ka kohaliku elu arengusse.

Juhatuse aseesimeheks valitud Mats Meriste on juba pika juhatusekogemusega lambakasvataja ja hiljuti ametliku tunnustuse saanud lleyni lambatõu aretaja Karulast. Ta hooldab oma lammastega Karula kuppelmaastikke, osutab ka lammaste pügamisteenust ning on väga hästi kursis Eesti lambakasvatuse rõõmude ja muredega.

Ell Sellis on eesti valgepealise ja tekseli lambatõu kasvataja ja aretaja, kelle lammaste karjamaad asuvad Otepää kõrgustikul. Ell on juhatuse tööga kursis alates seltsi taasasutamise aegadest Eesti taasiseseisvumisaja alguses. Lisaks tegutseb ka Maaelu Edendamise Sihtasutuses lambakasvatuse konsulendina.

Kadri Tali on doktorikraadiga Maaülikooli vanemteadur, kes on muuhulgas uurinud loopealsete kui haruldaste liikide elupaiga taastamise võimalusi ning rannaniitudel majandamise mõju loodusele ja kasvatab Muhumaa rannaniitudel Eesti maalambaid.

Hugo Vaino on väga suure kogemusega eesti valgepealise ja tekseli tõugu lammaste kasvataja ja aretaja ning loomaarst Lääne- Virumaalt. Hugo Vaino Rehekivi talu on lambakasvatajate hulgas hinnatud koolituste läbiviimise ja praktikabaasiks.

Priidu Veersalu jätkab lambakasvatusega oma perele kuuluvas Iisaka lambakasvatustalus Harjumaal. Priidu kasvatab ja aretab eesti tumedapealist tõugu lambaid ning hoiab oma lammastega korras Põhjaranniku loopealseid Kuusalu kandis.

Taavi Eigo on kogenud lambakasvataja Saaremaalt, kes kasvatab peretalus gotlandi tõugu lambaid, on aktiivne Saarte Lambakasvatajate Ühistu liige ning korraldanud Saare maapäevade raames tõujäärade näitusmüüke.

Lisaks uuele juhatusele kinnitati korralisel ELKL-i üldkoosolekul ka 2017. aasta aruanne ning 2018. aasta tegevuskava ja eelarve.

Mis on ELKL?

Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liit on enamikku Eesti suuremaid lamba- ja kitsekasvatajaid ühendav mittetulundusühing, hetkeseisuga on liidul 180 aktiivset liiget. Viimastel aastatel on liit jõudsalt oma tegevust lamba- ja kitsekasvatajate huvide eest seismisel laiendanud, esindades sektorit Põllumajanduse- ja Maaelu Arengu Nõukogus, Veterinaar- ja Toiduameti äsja loodud kliendinõukojas ning Maaelu Edendamise Sihtasutuse nõuandva nõukoja töös.

Liit osaleb aktiivselt ka sektorit puudutavas seadusloomes, on olnud algataja ja aktiivne partner Maaeluministeeriumile peatselt valmiva Eesti lambasektori arengukava koostamisel, osaleb ka äsja alanud põllumajanduse ja kalanduse arengukava koostamise protsessis, on Eesti Põllumajandus- ja Kaubanduskoja liige ja koostööpartner.

Aretusorganisatsioonina omab liit tegevusluba nelja lambatõu (eesti valgepealine, eesti tumedapealine, dorper, lleyn) tõuraamatute pidamiseks ja jõudluskontrolli läbiviimiseks. Aasta tegevuskavas on olulisel kohal Eesti lamba- ja kitsetõugude tõuaretuse toetamine, sektori ja erinevate tõugude tutvustamine kevadisel Maamessil ja sügisesel Palamuse Väljanäitusel.

Tagasi üles