Oma ettevõtte alustamine pole kunagi lihtne – olgu siis asukohaks mõni maapiirkond või linn – igal pool sarnased mured. Tartumaa põllumeeste liidu juhi Jaan Sõrra sõnul on põllumees üldiselt pankadele väga aus ja usaldusväärne klient ning seda on pangajuhid ka ise korduvalt välja öelnud. „Kui tagatis on olemas, siis pole laenu saamisega mingeid probleeme. Mure on selles, et kui ilm nöögib, lükkub kõigi kohustuste täitmine edasi ja võib sattuda raskustesse laenu tagasimaksmisega. Füüsilisest isikust ettevõtjad panevad tagatiseks sageli kogu oma isikliku vara ja see on mõnevõrra ohtlik,” lausub ta.
Pankadega suhtlemisel pole Sõrral enda sõnul kunagi suuri probleeme olnud. „Kui midagi soovitada, siis seda, et ei tasu ühest pangast teise joosta. Kui sul on pangas pikk ajalugu, siis on ka suhtumine parem. Muidugi, mis väikestesse ettevõtetesse puutub, siis ega pangad nendega, kel vaid 10 hektarit maad ja vana talumaja, väga õiendada ei taha. Elumaja küll kellelgi panti panna ei soovita, sest siis võib juhtuda, et jääd ka kodust ilma, mida on juhtunud,” õpetab pikaaegne põllumees.
Põllumeestel on alati võimalik pöörduda mõne Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) juures tegutseva konsulendi poole. Aastaid selles ametis olnud Eesti taluliidu tegevjuht Alvar Timmi ütleb, et nõustab iga kuu mõnda inimest, kes soovib midagi tootma hakata kas siis vanematelt saadud või hiljuti oma vahenditega soetatud kinnistul. „Ega alustamiseks midagi väga head soovitada ei olegi. Lihtsam on, kui inimesel on endal mingid ressursid olemas. Sel juhul võib ettevõtja ka ise oma ettevõttele laenu anda, lootuses, et kui sel hästi minema hakkab, saab raha tagasi,” räägib ta.