Kodanikuühendus: metsateatiste süsteem vajaks parandamist (4)

Sten Torpan
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Metsatööd Vändra metsas
Metsatööd Vändra metsas Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF/Scanpix

Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) saatis õiguskantslerile pöördumise, milles juhib tähelepanu vastuoludele Metsaseaduse määruses, mis puudutavad metsateatiste menetlemise korda.

Ühenduse meelest tuleks metsateatist menetleda sarnaselt planeeringule, kuna kõrvalkinnistul toimuval raiel võib olla oluline, ehitustegevusega võrreldav kahjulik mõju kõrvalasuvale krundile – see võib mõjutada heli, tuule ning lume liikumist, samuti muuta veerežiimi nii põhjavee kahjustamise kui ka üleujutuste soodustamise näol. Raie, eriti lageraie, põhjustab ka esteetilist kahju, mis võib vähendada kõrvalkrundi hinda või seal läbi toimiva ettevõtluse (majutus, turism) võimalusi.

Hetkel ei teavitata kinnistu omanikku kõrvalkrundil toimuvast raiest, mistõttu saadakse sellest tihti teada alles raie toimumise ajal või hiljem, mis raskendab omandi rikkumise vältimist, naabritevahelise kokkuleppe sõlmimist või ka ebaseadusliku raie toimepaneku takistamist. Ärakuulamisõiguse vajalikkust põhjendatakse teoreetilises kirjanduses kolme asjaoluga: õiglase otsuse tagamine, otsuse aktsepteeritavuse tagamine ja inimväärikus.

«Nagu näitab laialdane rahulolematus mitmesuguste raiete pärast, siis on ärakuulamisõigusest ilmselge puudus – pöördumises osutatakse näidetena nii Viimsis toimunud RMK raietele, Nursipalu raadamisele, kus raie viidi läbi kiiremini, kui kohtusse jõuti pöörduda, kui ka Harku metsa väljastatud õigusvastastele raielubadele, mille peatamine nõudis samuti kohalike valvsust,» vahendab Eesti Metsa Abiks pressiesindaja Linda-Mari Väli.

Kui ühenduse poolt õiguskantslerile esitatud mittevastavused parandataks, siis tekiks Keskkonnaametil kohustus metsateatise menetlemisel kõrvalkruntide omanikke teatise registreerimissoovist teavitada, nende arvamused ära kuulata ning neid arvesse võtta.

Millele EMA täpsemalt tähelepanu juhib?

  • EMA juhib õiguskantslerile esitatud pöördumises tähelepanu Metsaseaduse § 41 lg 6 alusel antud määruse «Metsateatisel esitatavate andmete loetelu ning metsateatise esitamise, menetlemise ja registreerimise kord ning tähtajad» vastuolule haldusmenetlusest tuleneva ärakuulamisõigusega (HMS § 40) ja hea halduse tavaga.
  • Tuuakse välja ka MS § 41 lg 7, 8 ja 8ˇ1 vastuolu põhiseaduse (PS) § 32 esimese lõikega, kuna need jätavad metsateatise menetlemisel ja registreerimise otsustamisel naaberkinnistute omanike huvid kaitsmata, rikkudes nii naaberkinnistute omandipõhiõigust ehk jättes need omandina kaitseta.
Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles