Luua Metsanduskool on nüüd tunnustatud metsamajandaja

Luua Metsanduskooli kutsealavõistlused 2014. aastal.

FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Jaanuarikuu keskel väljastas sertifitseerimisettevõte BM-Trada Luua metsanduskoolile PEFC metsamajandamise sertifikaadi. Sellega kinnitab sertifitseerija, et kooli tegevus metsade majandamisel vastab rahvusvaheliselt tunnustatud standardile.

«Nüüd on meie tegevuse ka sõltumatu osapool üle vaadanud,» rääkis Luua metsanduskooli metsaülem Peep Arold. «Oleme ka varem püüdnud õpetada ja tegutseda säästva metsanduse põhimõtete järgi, aga nüüd on selle ka keegi üle vaadanud ja hinnanud standardi alusel. Oma tegevusi kool muutma ei pea,» lisas Arold.

Sertifikaat on kasulik

Luua Metsanduskool majandab ligi üheksat tuhandet hektarit metsamaad, metsad asuvad nii kooli ümbruses Jõgevamaal kui Pärnumaal Tihemetsas. Varem kooli metsad sertifitseeritud ei olnud. «Maailmas tõuseb järjest nõudlus sertifitseeritud puidu järele, nii oli ka koolil kasulik see protsess läbi teha. Näiteks ka graanulitootjad nõuavad täna vastava märgisega puitu,» selgitas Arold.

Mis on PEFC?

PEFC on ülemaailmselt levinud metsade sertifitseerimise standard, mis asutati 1999. aastal peamiselt väike- ja keskmise suurusega metsaomanike metsade sertifitseerimiseks. PEFC metsamajandamise sertifikaat näitab, et metsaomanik majandab oma metsi keskkonnasõbralikult ja säästlikult ning täidab metsamajandamise standardi nõudeid (sh jälgitakse metsas toimuvaid arenguid, seistakse selle eest, et uus metsapõlv kasvama saaks, jälgitakse metsade tervislikku seisundit ning säilitatakse loodusliku mitmekesisust. PEFC sertifitseerimise märksõnadeks on veel sotsiaalsete, kultuuriliste, keskkonna ning majanduslike hüvede hoidmine ja säilitamine.

Sertifitseerimise tulemusena on nüüd säästvat metsamajandust tõendava sertifikaadiga kaetud suurem osa Haridus- ja Teadusministeeriumi valitsemisalas olevatest metsadest. Luua metsanduskooli PEFC sertifikaat kehtib 2023. aastani, selle aja jooksul toimuvad regulaarselt vaheauditid.

Populaarne

Tagasi üles