K, 7.12.2022

Põllumeeste erakorralise toetuse jaotus otsustatakse lähiajal

BNS
Põllumeeste erakorralise toetuse jaotus otsustatakse lähiajal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Maaeluministeerium otsustab koostöös põllumajandusettevõtetega lähiajal täpse kava, kuidas jaotada Euroopa Liidu 1,3 miljoni eurose erakorralise toetuse.

«Erakorralise toetuse eraldamine on hea uudis meie taimekasvatussektorile. Lähiajal konsulteerime sektoriga toetuse jaotuspõhimõtete üle,» ütles maaeluminister Tarmo Tamm pressiteate vahendusel.

6. veebruaril tutvustatakse erakorralise toetuse rakendamise võimalusi põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu liikmetele.

Maaelukomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on vaja kiiresti langetada otsused riigi poolt võimaliku täiendava raha eraldamise ja toetuse jagamise protsessi kohta. «Oluline on, et põllumajandustootjad saaksid toetuse kätte kiiresti,» ütles Kokk.

Unustada ei tohi ka teisi kannatanuid

Ta lisas, et kui riik leiab võimalusi täiendavaks riigipoolseks rahaliseks toetuseks, siis ei tohiks unustada ka keeruliste ilmastikutingimuste tõttu kahju kannatanud kaun- ja köögiviljade ning kartulikasvatusega tegelevaid põllumehi.

Euroopa Komisjon otsustas möödunud aasta detsembris tulenevalt kehvadest ilmastikuoludest saagikoristusperioodil eraldada Baltikumi riikidele ja Soomele erakorralist toetust kokku 15 miljonit eurot, millest 1,3 miljonit eraldatakse Eestile. 17. jaanuaril toimus Brüsselis põllumajandusturgude ühise korralduse komitee istung kus see heaks kiideti.

Vahendite jagamisel on Euroopa Komisjon arvesse võtnud, kui palju jäi erinevates riikides sel aastal sademete ja liigniiskuse tõttu talivilja külvamata. Eestis jäi hinnanguliselt külvamata 42 821, Leedus 291 722, Lätis 110 483 ja Soomes 34 654 hektarit talivilja. Toetust on võimalik maksta külvamata jäänud talivilja hektari kohta, tingimusel, et see moodustab vähemalt 30 protsenti põllumajandustootja talivilja pinnast. Toetus tuleb kasusaajatele välja maksta 2018. aasta septembri lõpuks.

Lisaks tegid Balti riigid Euroopa Komisjonile seoses probleemidega talivilja külvamisel ettepaneku paindlikkuseks rohestamise kultuuride mitmekesistamise nõude täitmisel. Ka selles osas otsib Euroopa Komisjon hetkel riikidele sobivat lahendust. Eelnõu kujul esitleb Euroopa Komisjon ettepanekut esmakordselt jaanuaris toimuvas otsetoetuste komitees.

Märksõnad
Tagasi üles