Olen proovinud – minul pärsib hommikul ja õhtul joodud tee tõesti magusaisu ja olemise teeb see ka kuidagi reipamaks.
Kasetüvel kasvav seen must pässik (Inonotus obliguus) on Venemaal, Soomes, Norras jt Põhjala rahvaste juures ammu tuntud võimas ravimtaim. Kui otsite selle seene kohta internetist vene (чaгa), inglise (chaga mushroom), soome (pakurikääpa), norra (kreftkjuke) vm keeles teavet, saate seda küllaga.
Musta pässikut kiidetakse selle eest, et see mõjub virgutavalt, tõstab toonust, parandab und, mälu, keskendumis- ja töövõimet; tugevdab immuunsüsteemi ja annab energiat; pärsib magusaisu ja vähendab pärast kasutamist mõneks tunniks glükoosisisaldust veres; leevendab ärevustunnet ja närvilisust, aitab menopausiga kaasnevate hädade, vererõhuhäirete, lihase- ja liigesevalu, bronhiidi, astma ja eriti mao-, soole-, maksa- ja nahahaiguste korral. Kui poolgi sellest tõsi on, oleks ühelt taimelt küll patt enamat tahta!
Mustast pässikust kirjutajad toovad ikka välja, et selles on palju kaaliumi, joodi ja ensüüme aktiveerivaid mangaaniühendeid. Eestikeelses kirjanduses on ravimtaime koostis kõige ülevaatlikumalt esitatud Ain Raali raamatus „Taimedes talletuv tervis”. Seal on nimetatud fenoolseid aldehüüde, polüfenoole, fenoolkarboonhappeid, kinoone, flavonoide, triterpeene, alkaloide. /…/ „Unikaalne keemiline koostis annab ka ainuomase (kuigi lõplikult tõestamata) toime. Mõnes mõttes toimelt sarnane purpur-siilkübaraga.”
Rahvameditsiinis on musta pässikut eriliselt hinnatud vähiravi toetava vahendina. Sellise ülemaailmse kuulsuse taga on küllap kuigivõrd ka Aleksandr Solženitsõni romaan „Vähktõvekorpus”, mis ilmus esmalt hoopis saksa keeles (1968, eesti k 2000) ja oli NSV Liidus kaua keelatud kirjandus. Vähktõbi sobis ju ka sümboliseerima nõukogude korda. Ka kirjanikku oli vaevanud pahaloomuline kasvaja. Imesid must pässik raamatus toime ei pane, enamikule haigeist on see ka kättesaamatu. Usbekistani pealinnas Taškendis ju kaskesid ei kasva, musta pässikut pole seal kusagilt võtta. Üks vana maa-arst vastab sundasumisel peategelase kirjale ja selgitab, et Moskva lähedal Aleksandrovi kreisis ei olnud tema patsientidest talupoegadel üldse vähktõbe, põhjuseks ilmselt see, et tavalise musta tee asemel keetsid ja jõid nad musta pässiku teed.