Milline on Eesti metsarikkaim piirkond?

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Statistika järgi on Eestis metsaga kaetud rohkem kui pool pindalast. Milline on aga Eesti metsarikkaim piirkond?

Peamiseks metsaga seotud küsimuseks on, kas Eestis raiutakse metsa liiga palju? Statistikaameti peaanalüütik Mihkel Servinski annab Statistikaameti blogis ülevaate Eesti metsa puudutavast statistikast. 

  • 1927. aastal oli Eestis metsamaa pindala 945 883 hektarit ja see moodustas vabariigi üldpindalast 20,5%.
  • 2016. aastal oli metsamaa pindala Eestis 2,3 miljonit hektarit ja see moodustas vabariigi pindalast veidi rohkem kui poole ehk 51%.
  • 1927. aastal oli metsarikkaim piirkond Kirde-Eesti, kus asuvad Alutaguse metsad. Nii mõneski sealses vallas oli metsamaad üle 50% valla pindalast (Venevere 59%, Mustajõe 58%, Vaivara 52%).
  • 2016. aastal oli metsasus kõige suurem Surju vallas Pärnumaal ja Hiiu vallas Hiiumaal, kus metsamaa pindala moodustas 80% valla pindalast.
  • 1924. aasta metsasuse kaardilt on näha, et oli omavalitsusüksuseid, kus metsasus oli üle 40%.
  • 2016. aasta metsasuse kaart näitab, et pea 72%-l Eesti omavalitsusüksustest on metsasus üle 40%.

FOTO: Statistikaamet

FOTO: Statistikaamet

Eesti metsasus aastal 2016 on vabariigi algaastatega võrreldes tunduvalt suurem. Servinski sõnul tekib esmalt kahtlus, kas see on tulnud põllu- ja aiamaa ehk haritava maa vähenemise tõttu. Statistika seda ei kinnita, vaid näitab, et haritava maa pindala ja osatähtsus pole pea saja aasta jooksul eriti muutunud. Märkimisväärselt on vähenenud hoopis looduslike rohumaade osatähtsus. 

Loe pikemalt Statistikaameti blogist. Eesti metsa puudutav statistika ilmub ka Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul välja antavas kogumikus. 

Populaarne

Tagasi üles