Meie kodukauba poed pakuvad pühade eel kindlasti kunstiileksiga küünlajalakaunistusi. Lillepoodidest võib praegu aga osta iileksi lõikeoksi, mis on tihedalt täis punaseid ümaraid mitme seemnega luuvilju. Hind oli 6 eurot oks. Lehti pole keegi kade seepärast, et ilu liiga palju ei saaks, okstelt ära murdnud: rikkalikult viljuv Põhja-Ameerika idaosast pärit männas-iileks (Ilex verticillata) ongi heitlehine ehk suvehaljas põõsas. Meie tingimustes on heitlehine ka sile iileks (I. laevigata). Iileksite ilusaid vilju ei tohi inimene suhu pista – need on väga mürgised! Linnud maiustavad nendega aga muretult. Männas-iileks on külmakindel, kuid neid taimi pole ma meil müügil näinud. Puukoolidest leiab igihalja Meserva iileksi sorte ja neid on hea tahtmise korral võimalik koduaias kasvatada.
Justkui okaskroon ja verepiisad
Jõulutaimeks sobib iileks hästi oma rohepunase värvikoosluse pärast. Vana-Roomas peeti detsembris jumal Saturnuse auks rõõmupühi ning ka siis oli kombeks üksteisele kingitusi teha. Rohelisi iileksioksi kingiti sõpruse ja lugupidamise märgiks. Keldi preestrid on ammustest aegadest iileksiokstega kaunistanud oma pühapaiku. Uskumuste järgi hoidnud iileks eemal kurjad vaimud. Kristluse levides sobisid iileksi teravtorkivad lehed hästi sümboliseerima okaskrooni ja punased viljad jälle märkima süütult valatud verd.
Iileksid kuuluvad astelpõõsaliste (Aquifoliaceae) sugukonda ja neid on üle 400 liigi. Iileksite hulgas leidub nii kääbuspõõsaid kui ka epifüüte, samuti puumõõtu liike. Iileksitel on tagasihoidlikud valged õied, viljad võivad olla ka kollased, oranžid või mustad. Aretistel näeb sinakasrohelisi, kollaseid ja lillakaspunaseid või hoopis hõbevalgete ja kuldsete täppide, triipude, laikude ja servadega lehti. Looduslikult kasvavad iileksid Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Austraalias, Aasias, Kesk- ja Lõuna-Euroopas. Mitme Lõuna-Ameerika liigi lehtedest tehakse kuulsat mateteed. Iileksi puit on hästi hele, seda kasutatakse inkrustatsioonides, klaveriklahvide tegemiseks jm.