T, 29.11.2022

Lähim kümnend võiks tuua Euroopasse puhtama õhu

maaelu.postimees.ee
Lähim kümnend võiks tuua Euroopasse puhtama õhu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Caro / Sorge / Scanpix

Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu sõlmisid Eesti juhtimisel esialgse kokkuleppe kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa aitavas maakasutuse ja metsanduse (LULUCF) määruses.

«Metsadel on kliima reguleerijana täita eriline roll, mistõttu on oluline, et maa- ja metsasektoris toimuv aitaks kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa, mitte ei töötaks neile vastu. Üldine põhimõte on, et süsiniku sidumine ja heide metsanduse ja maakasutuse sektoris peavad olema tasakaalus ning selle määrusega lepime kokku, kuidas me hakkame nende sektoritega seotud heite üle arvet pidama,» selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler.

Ühine lahendus erinevatele riikidele

Kõikidele riikidele sobiva lahenduse leidmine ei ole olnud lihtne, sest Euroopa Liidu 28 liikmesriigi metsasus ja metsamajandamise praktikad on väga erinevad. Reeglid peavad aga olema õiglased kõigi suhtes ning arvestama kohalike eripäradega. Soomes näiteks moodustab mets 75 protsenti kogu riigi territooriumist, Maltal on metsa aga alla ühe protsendi.

«Oleme selle kokkuleppe nimel teinud ligi pool aastat väga intensiivset tööd ning mul on hea meel, et see töö on kandnud vilju ning saame veel ühe olulise teema oma eesistumise õnnestumiste saldosse kirjutada,» ütles Kiisler.

Süsiniku vähendamise programm

Euroopa Liit kavatseb aastaks 2030 vähendada oma süsinikuheidet 40 protsendi võrra võrreldes 1990. aasta tasemega. Selleks tuleb heidet vähendada tööstus- ja energeetikasektoris, transpordis, põllumajanduses, jäätmekäitluses, tööstuslikes protsessides ja väikesemahulises energiatootmises (sealhulgas energiasääst hoonetes) ning ka maakasutus- ja metsandussektoris (LULUCF).

Eestile olulisi muudatusi määruse rakendamine kaasa ei too. Täpsemad mõjude hinnangud selguvad järgnevate aastate jooksul, kui selguvad täpsed arvestusreeglid ning on kokku lepitud uue metsanduse arengukava osas.

Esialgset kokkulepet arutavad 20. detsembril Euroopa Liidu liikmesriikide saadikud ning seejärel tuleb selle üle Euroopa Parlamendis hääletus. Lõplikult võetakse eelnõu vastu nõukogu kohtumisel.

Märksõnad
Tagasi üles