Kolmisruse eelistab kasvada kolooniatena. Taim on üheaastane ja suure paljunemisvõimega.
Vars on okslik, hargnev, kuiv ja värvuselt punakaspruun, selle tipus paikneb korvikesena punakas õisik. Ravimtaimena kogutakse lehti ja noori võrseid enne õitsemist.
Kolmisruse perekonnanimi tuleneb kahest ladinakeelsest sõnast, mis viitavad taime seemnise tipul esinevale kahele harjasele (bi-dens; kaks-hammas).
Liigiepiteet tripartita tähendab kolmeosalist, olles seotud taime kolmejaguste lehtedega.
Keskaegses Euroopas tunti kolmisruset, kui uriinieritust soodustavat ja kootavat vahendit, mida soovitati palaviku, kivitõve, neeru-ja kusepõiehaiguste või veritsuste korral.
Inglise taimetark Nicholas Culpeper (1616-1654) kasutas nimetust Hepatorium, sest taim tugevdab maksa. Eriti suurepäraseks vahendiks pidas ta taime kolmanda päeva palaviku korral, kuid see pidavat hea olema ka kollatõve korral, tapvat kõhuusse ning tugevdavat kopse.
Maainimesed andvat seda veistele, kui neid loomi vaevab kopsuhaigus.
Rahvapärimuse kohaselt on kolmisruse üsna vähetuntud. Kasutatud on teda lastel esineva verevaesuse, kahvatuse ja ka näärmetiisikuse korral, ka vannidena. Rahvapärane nimi „haavarohi“ kõneleb enda eest. Vanemas trükisõnas mainib August Wilhelm Hupel (1777), et ruskmetega värvib talupoeg tulikollast värvi.
Kolmisruse on üks tõhusamaid allergia-ja põletikuvastaseid taimi. Teda on kasutatud allergiliste löövete, psoriaasi, neurodermatiitide, ekseemide, naha haavandite raviks tõmmisena, kompressina ja vannina. Ürt toimib ka rahustavalt.
Kolmisruse on ravimtaim, mida soovitatakse kasutada teena ja kompressina üheaegselt, siis on tema toime tõhusam.
Rahvameditsiinis peetakse teda üheks paremaks lümfisüsteemi puhastajaks. Parandab ka tõhusalt astmat, herpest ja aknet. Tarvitatakse ka mitmesuguste mädaste nahakahjustuste korral mähistena.