Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Uudne seadeldis aitab ohutult puid kärpida

Manitou ennekõike ehitustöödeks mõeldud tõstuk sai Heiki Hanso soovide kohaselt varustatud arboristile vajaliku tehnikaga ning konstrueeritud ohutuks ja kiireks puude langetamiseks linnaoludes. FOTO: Ain Alvela

Möödunud suvel jõudis Eestisse uudne multifunktsionaalne tõstuk-saag-traktor, nii-öelda kolm ühes, mis ennekõike on tõhus abimees linnades, aga ka mujal elumajade või õhuliinide lähedal kasvavate puude ohutul langetamisel.

Teleskooplaadur, mille osaühingu ArborEst juht ja omanik Heiki Hanso koos Intraci inseneridega kohalikele oludele vastavaks komplekteeris, pole iseenesest tehniliselt midagi seninägematut, lihtsalt siinmail pole miskipärast taibatud traktorit, palgitõstukit ja saage sellisel moel kokku panna. Ideaalne abivahend on see näiteks liinihooldustöödel ja kommunaalraiel parkides, linna- ja külatänavatel, aga võib ka metsateid ja taluhoonete ümbrust korrastada. Mugav on sellist tööriista kasutada suurte puude istutamiseks, mis just viimastel aastatel nii linnas kui ka maal moodi läinud on.

„See on puhtalt raiemasin, „puukraana”, „raierobot”, millega erandjuhul saab assisteerida ka arboristi puuvõra kärpimisel,” iseloomustab Hanso. „Masinat on mugav kasutada teekoridoride raadamiseks ja kommunaaltööde juures, kus liiklust tuleb võimalikult vähe ja lühidalt takistada. See on tellijale odavam ja põhjustab kõigile vähem stressi.”

Peaaegu pool aastat uue traktoriga töötanud Heiki Hanso hindab Manitou komplekti suurepäraseks töövahendiks, millega saab tunni ajaga ära teha sisuliselt kümmekonna saemehe päevatöö. Nii ongi tema senised konkurendid arboristid muutunud koostööpartneriteks ja Hansolt tellitakse teenust – otstarbekam on maksta tõstukirendiks 150–200 eurot tunnis kui päevapalka mitmele töömehele.

„Surfasin Youtube’is head ja tõhusat lahendust otsides ning sattusin kusagil USAs taolise masina kasutamise peale. Sai asja uuritud, võimalusi otsitud ja nüüd on selline masin ka siin.”

Mitmekülgne masin

Manitou MRT 2550 marki teleskooptõstukil on 25 meetri pikkune nool, mille otsa kohalike inseneride tööna konstrueeriti veel paar lisameetrit andev spetsiaalne poomiühenduse ots, saega varustatud tõstuki ja muude abivahendite kinnitamiseks. Selle koostas sertifitseeritud keevitaja ja arvestatud on see kuni kolmetonnise raskuse tõstmiseks. Tõstuki pea on pärit Soome firmast Mecanil, saeplaadi pikkus ja käppade haardeulatus lubab läbi lõigata kuni 60sentimeetrise läbimõõduga puutüve. Lisaks on olemas noole otsa kinnitatavad tõstekahvel, korvtõstuk, kraanavints, kopp ja raiepea. Öötuled lasevad tööd teha ka pimedal ajal, kui tänavatel vähem liiklust.

„Manööverdamisvõime on sellist tüüpi tõstukil palju parem kui tavalisel traktoril. Kõik rattad ju keeravad. Puid saab kärpida õhuliinide kohalt ja mujal kitsastes kohtades. Langetada on samuti ohutum, sest puu saab jupikaupa lühemaks võtta,” kirjeldab Hanso tõstuk-traktori omadusi. „Mõistagi on töö kiirem ja paindlikum, võrreldes sellega, kui seda inimestega teha. Inimtöö on ju kõige kallim, mis olla saab. Kusjuures töötada saab iga ilmaga. Kuulad soojas kabiinis raadiot ja muudkui lõikad. Lust ja rõõm!”

Komplekti hind ulatub 250 000 euroni, see on ArborEstile liisitud. Masina tööorganite ostmist toetas PRIA 50 protsendi ulatuses. Edasi on Hansol plaanis soetada ka haagis, et saaks lõigatud notid ja oksad kohe koormasse laduda ja nõnda töötegemist veelgi kiiremaks muuta.

Praeguseks on tööd tehtud üle nelja kuu ja Manitou juhtkangide taga on olnud Heiki Hanso ise.

„Eks siia tuleb millalgi ikka eraldi operaator palgata. Aga tahan asja endale korralikult selgeks teha, et siis saaks juba uue juhi välja õpetada,” räägib ta. „Esimese puu võtsin suvel maha vabaõhumuuseumi juures ja siis oli ikka üksjagu nikerdamist. Nüüd saan juba aru, et juhtimine on väga lihtne ja mugav.”

Kui nüüd ka mõni negatiivne omadus esile tuua, siis selleks nimetab Hanso Manitou tõstuki küllalt suurt kaalu ja sellest tulenevat läbivusprobleemi. Masin kaalub 19 tonni, igale rattale langeb koormus 4,5 tonni ja kui on ikka pehmem koht, siis songib maapinna üksjagu üles.

Kuna maanteesõidu kiirus on 40 km/h, siis igale pikemale sõidule tuleb treiler abiks tellida.  

Manitou MRT 2550

Tootja Prantsusmaa

Mootor Mercedes Euro VI

Võimsus 150 hj

Tõstejõud 4999 kg

Maksimaalne tõstekõrgus 24,6 m

Maksimaalne sõidukiirus 40 km/h

Tõsteraadius 360 kraadi

Varustatud Mecanili haarats-lõikurpeaga

Noole külge saab haakida võsagiljotiini, hekilõikurit, tõstekonksu, kahveltõstukit, korvtõstukit, lumesahka, kühvel-koppa jne

Allikas: Intrac, Manitou

Tagasi üles
Back