Noorendamine või uued põõsad
Hooletusse jäetud marjapõõsastele võib teha ka tugeva noorenduslõikuse. Sel juhul lõigatakse esimesel aastal ära kas pooled või kaks kolmandikku vanadest okstest ja järgmisel aastal kõik ülejäänud või siis jaotatakse okstelõikus kolmele aastale. Istandustes tehakse ka lausnoorendamist, siis lõigatakse korraga maha kõik oksad, seejärel mullatakse põõsakoht umbes 20 cm kõrguselt. Pärast lõikust kasvab palju juurmisi võrseid, neist võiks tulevaste põhiokste kujundamiseks alles jätta näiteks 8. Järgmine saak tuleb siis, kui oksad kandeikka jõuavad.
Kui hakkate korrastama näiteks vanavanematelt üle võetud vana aeda, kus marjapõõsad on olnud kaua lõikamata, siis kaaluge küll hoolega, kas põõsaid üldse tasub noorendama hakata. Tavaliselt ei mäleta enam keegi, mis sortidega on tegu. Ükski põõsas ei peagi igavesti kestma, ehk on õigem raugad välja juurida, valida aeda lemmiksordid, istutada uued põõsad ja hakata neid siis ka järjepidevalt lõikama.
Kui mõni teadmata sordinimega põõsas on aga kandnud väga maitsvaid marju, millest ei raatsi ilma jääda, siis näiteks musta sõstart on lihtne paljundada. Enne põõsa väljajuurimist või tõsist noorendamist-harvendamist uurige, võib-olla ongi mõni vastu maad kasvanud oks juba juured alla võtnud. Või painutage ise mõni noorem oks maha ja katke keskelt mullaga, oks juurdub kergesti ja ongi istik olemas. Või kasvatage see pistoksast. Novembris tehtud pistoksi (korralik pistoks on sama aasta puitunud võrsest lõigatud 15–20 cm pikkune ja vähemalt 2–3 pungaga oksajupp) hoidke kevadeni keldris vm jahedas kohas niiskes liivas.
Ka maha painutatud ja keskelt mullaga kaetud karusmarjaoks juurdub üsna hästi. Või tehke kevadel rennvõrsikuid, nii saate ühest oksast sügiseks mitu võrsikut.
Kes tahab teemasse süüvida, leiab häid soovitusi marjapõõsaste hooldamiseks Ave Kikase ja Asta-Virve Libeki kirjutatud «Maalehe sõstra- ja karusmarjaraamatust» või Sulev Järve ja Väino Eskla teosest «Puude ja põõsaste lõikamine».