N, 9.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ornitoloogiaühing: Eesti seadused võimaldavad lindude tapatalguid

BNS
Ornitoloogiaühing: Eesti seadused võimaldavad lindude tapatalguid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Aldo Luud/Scanpix

Eesti Ornitoloogiaühing märgib pühapäeval algava veelinnujahi hooaja eel, et kuna Eesti seadused võimaldavad korraldada lindude tapatalguid, siis on eriti oluline järgida jahipidamise head tava.

«Kuigi Eesti seadusandlus võimaldab tapatalgute korraldamist, siis kutsub Eesti Ornitoloogiaühing kõikidest hea tava rikkumistest teada andma keskkonnainspektsioonile,» öeldakse ühingu saadetud pressiteates.

20. augustil algaval linnujahihooajal saabub Eestisse mitu tuhat jahituristi, kellest osa kahjuks ei hooli meie seadustest ega jahinduse heast tavast ning kasutavad keelatud jahivõtteid, märgivad ornitoloogid.

Ühing viitab Keskkonnaõiguse Keskuse poolt 2016. aastal koostatud õiguslikule analüüsile, mille kohaselt ei ole Eestis kehtiv õiguslik regulatsioon piisav, et tagada jätkusuutlik ja avalikkusele vastuvõetav veelindude jaht. «Seetõttu on keskkonnainspektsioonil raske ebasobivaid jahipidamisviise kontrollida, keelata ja isikuid vastutusele võtta,» märgib ornitoloogiaühing.

«Näiteks pole sätestatud maksimaalset veelindude arvu, mille üks jahipidaja võib küttida ühe jahipäeva jooksul. Lisaks annab jahiseadus kinnistuomanikele sisuliselt piiramatu õiguse oma kinnistul linnujahti pidada ning välismaistel jahituristidel on väga hõlbus oma kodumaise tunnistuse alusel meile laskma tulla. Samuti pole võimalik koguda statistikat jahituristide poolt tegelikult lastud lindude arvu ja liikide kohta,» loetlevad ornitoloogid.

«Kuna viimase aasta jooksul ei ole Eestis linnujahi seadusandlust täpsustatud, siis saab algaval linnujahihooajal loota vaid jahituristide ja jahikorraldajate teadlikkuse kasvule,» rõhutavad nad.

«Kui märkate elektrooniliste peibutusvahendite kasutamist nagu linnuhäälte esitamine kõlaritest, pliilaskemoona kasutamist või mõistetamatult suuri kütitud lindude koguseid, siis teatage sellest viivitamatult keskkonnainspektsioonile telefonil 1313. Võimalusel jäädvustage võimalikud rikkumised põhjalikult nii fotodel kui heli- ja videosalvestistega,» teatab ornitoloogiaühing.

«Oluline on ka teada, et hanede ja laglede jahihooaeg algab alles kuu aja pärast 20. septembril,» lisab ühing.

Ka keskkonnaministeerium meenutas reedel saadetud teates, et küttimisel tuleb lisaks jahieeskirjale järgida ka jahinduse head tava. Veelindude küttimisel on keelatud elektroonilise peibutusvahendi kasutamine. Samuti ei tohi veelindude küttimisel kasutada pliihaavleid. Plii on kahjulik veekogu põhjast toitu otsivatele lindudele, kes sageli neelavad pliihaavleid, mis põhjustavad mürgituse.

Märksõnad
Tagasi üles