Vaatame uues tööstuses ringi. Toftan 2 on Baltimaade suurim saeveski ning ettevõttel on ambitsioonikas plaan saada Euroopa kõige tootlikumaks saeveskiks. „See on reaalne, me liigume kogu aeg sinnapoole,” ütleb Arula.
Saeveski tootlikkus sõltub sellest, kui kiiresti ja täpselt suudetakse sellest palgid nii-öelda läbi lasta. Materjal peab kihutama ja kes suudab saagida nii, et võimalikult vähe kadusid tekib, ongi võidumees ehk teenib suurema kasumi. Siin pole midagi pistmist keharammu või näpuosavusega, vaid ainult nutikuse ja haridusega, sest kogu ettevõtmist juhib arvuti ja kui on vaja teha muudatusi, tuleb neid teha koodis.
Arula ütleb, et tehnoloogiliselt on saeveskid kõik üsna sarnased, kuid erinevad tootlikkuse ja tehnoloogia kasutamise nüansside poolest. Pidevalt otsitakse võimalusi efektiivsust suurendada ehk saadakse hakkama järjest vähemate inimestega. Saetööstuse töötajaid kohtame ringkäigul tööstuses vaid arvutite taga. Kui varem mängis väga suurt rolli inimese näpuosavus ehk laudade kvaliteet sõltus sellest, kuidas ta materjali sae ette juhtis, siis nüüd paneb liini käima programmeerija, kes on selle programmeerinud, nagu tarvis. Liini näol on tegemist väga suure tööstusrobotiga ja kui liini tahetakse kiiremaks või aeglasemaks muuta, siis tuleb muuta koodi.
Toftan 2 liinidel kihutatakse hooga, tippkiirus võiks olla 50 palki minutis, kuid praegu „sõidetakse” kiirusel 43 palki minutis. Kõik palgid skaneeritakse ja sekundi jooksul otsustab arvuti, mis sellest palgist saab ning kuidas seda tuleb saagida. Sarnased palgid sorteeritakse eraldi. Seejärel palk kooritakse, skaneeritakse enne saeni jõudmist veel korra – arvuti langetab siis lõppotsuse, millises asendis peab palk sae alla jõudes olema ja liin kohendab puutüve just õigesse asendisse. Töö käib kogu aeg, igas tunnis keerab ettevõtte õuele kaks palgiveoautot.