R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

13 valda võivad kaaluda õigustühiseid paralleelvalimisi

Sten Torpan
, Toimetaja
Facebook
Comments
Vabariigi Valimiskomisjoni valimiskast
Vabariigi Valimiskomisjoni valimiskast Foto: Tairo Lutter / Postimees

Vabariigi Valimiskomisjoni hinnangul ei ole õigusriigile omane kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste eel tekkinud olukord, kus osa sundliitmise kohtus vaidlustanud valdadest mängivad mõttega korraldada paralleelvalimised haldusreformi eel kehtinud piiride alusel.

Valimiskomisjoni esimehe Meelis Eeriku sõnul oleks kohaliku tasandi isetegevus valimiste valdkonnas vastutustundetu ning vastuolus riigis kehtivate õigusnormidega. «Eesti on õigusriik, kus kehtivad seadused ja määrused, mille alusel tuleb valimisi korraldada,» sõnas Eerik. «Niikaua, kui kohus pole asjakohaste määruste jõustumist peatanud või neid kehtetuks tunnistanud, määrused kehtivad ja nende alusel korraldatakse ka valimisi,» kinnitas valimiskomisjoni esimees.

Tänase seisuga on Riigikohtus Vabariigi Valitsuse määrused sundliitmise kohta vaidlustanud 13 omavalitsusüksust, neist osa käitumine viitab, et nad on kaalumas võimalust korraldada paralleelvalimisi.

Vabariigi Valimiskomisjon selgitab, et omavalitsusüksuste sundliitmise vaidlustamise fakt ei tähenda seda, et liitmisotsus on tühine ning valimisi võib korraldada meelevaldselt. Kui omavalitsusüksustes on valimisi korraldavad õigusaktid vastu võtnud nii vallavolikogu kui ka maavanem, tuleb lähtuda haldusreformi raames vastu võetud seaduslikest maavanema korraldustest. «Siinkohal ei saa olla kahepidist mõtlemist,» ütles Eerik.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiseks saab valimisliite ja kandidaate esitada maavanema moodustatud valimiskomisjonile alates 16. augustist. Eelhääletamine ja elektrooniline hääletamine  algab 5. oktoobril, valimispäev on 15. oktoobril.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles