P, 2.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

«Väikese Illimari» Ahja mõisa park tehti korda

Sten Torpan
, Toimetaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ahja mõisa peahoone, park ja tiik
Ahja mõisa peahoone, park ja tiik Foto: Amadvr [CC BY-SA 3.0 ee], via Wikimedia Commons

Põlvamaal asuvas Ahja mõisa pargis said valmis aasta kestnud rekonstrueerimistööd, mis kindlustavad liigirikka pargi säilimise ja aitavad hoida nii loodus- kui ka kultuuripärandit.

Keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) toetatud projekti raames korrastati 8 hektaril laiuv liigirikas park ning taastati geomeetriline jalgteevõrgustik. Eemaldati parki sobimatud põõsad ja puud ning korrastati murualad. Lisaks sai park uued viidad ja infotahvlid, mis annavad külastajatele info selle loodus- ja arhitektuuriväärtuste kohta.

Eakas mõisapark on paljudele koduks saanud

Ahja vallavanema Peeter Sibula sõnul on ajaloolise mõisa pargi rekonstrueerimise näol tegemist valla jaoks väga olulise ettevõtmisega, sest park vajas hädasti suuremahulisi rekonstrueerimistöid. Valla oma eelarveliste vahenditega ei oleks need tööd kindlasti võimalikud olnud.

Vanad mõisapargi puud on igas pargis olulise tähtsusega kuna need on elupaigaks paljudele liikidele. Kokku leidub Ahja mõisapargis 67 liiki puid ja põõsaid. Eksootilisematest liikidest leiab siit siberi lehise, punase tamme ja halli pähklipuu. Eakas mõisapark on elupaigaks paljudele liikidele, näiteks kodukakule ja tamme-kirjurähnile.

«Tehtud tööd aitavad kaasa sellele, et hästi tunneksid end nii parki külastavad inimesed kui ka elusloodus. Korrastatud taristu suunab rahva sinna, kus nende liikumine häirib võimalikult vähe pargi alalisi elanikke – linde, loomi ja taimestikku,» ütles KIKi projektikoordinaator Eerika Purgel. Park on tuntud ka tänu Friedebert Tuglase raamatule «Väike Illimar», mille tegevus toimus samas kohas.

Samast kaukast on toetatud veel 15 pargi taastamist

Riigile kuuluv sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) eraldas projektile toetust enam kui 481 000 eurot. Sellest ligi 409 000 Ühtekuuluvusfondist ning omafinantseeringuks üle 72 tuhande euro siseriiklikust keskkonnaprogrammist. Projekti viis ellu Ahja Vallavalitsus.

Tegemist on struktuuritoetuste perioodi 2014-2020 meetme «Kaitsealuste liikide ja elupaikade säilitamine ning taastamine» looduskaitse esimesest avatud taotlusvoorust suurima toetussumma saanud projektiga.

Kokku on samast toetusmeetmest KIKi kaudu toetust saanud 16 parkide rekonstrueerimise projekti kokku ligi 2,3 miljonit eurot. Toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.

/KIK rahastab erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Seitsmeteistkümne aastaga on riik KIKi kaudu toetanud ligi 20 tuhandet keskkonnaprojekti enam kui 1,2 miljardi euroga./

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles