Vaikus ja soojus on esmased märgid
Vahel tekib äike ka eelneva selginemiseta - siis on äikest keerukam lihtsalt vaatluse järgi aimata, sest pilved on maskeeritud ja võiks uurida viimaseid välgudetektorite ja radarite andmeid. Siiski, leidub ka kohalikke märke.
Esimene ja kõige tajutavam märk on see, et väljas on suhteliselt vaikne ja soe (pilves ja vihmase ilma korral tähendab Eestis see suvel üle 16 °C). Kui äike on lähedal, muutub laussadu katkendlikuks või lõpeb. Tõusvatele õhuvooludele viitavad ka jämedad vihmapiisad, mis tekitavad vette kukkudes vähemalt mulle.
Tasub jälgida madalamaid pilvi
Üks kindlamaid äikese tunnuseid pilves taevaga on madalate pilvede märgatav hajumine. Vihmase ilma korral on tavaline, et taevas on palju madalaid pilvi, aga äikese korral on see pigem ebatüüpiline, nii et järele jäävad kõrgemad ja pealtnäha ühtlasemad kihtpilved, mille taustal võivad olla veel mõned hatakpilved (Stratus fractus, Fractonimbus). Samuti näitavad äikese (suvel laussaju) lähedust pilvede erinev liikumissuund ja kaare- või lainekujulised pilved.
Tugevat äikest, tuult ja tormi (pagi) saab sageli ette aimata vaid 1–2 tundi varem, seda muidugi juhul, kui pole detektorite jms andmeid käepärast. Selle tunnuseks on kõrge õhutemperatuur ja selle taustal lääne- või edelataevasse ilmuv rünksajupilvede rida. Hiljem muutub see alt tumedaks, tekib kaaretaoline moodustis, mille serv võib olla väga tume, narmaline ja kiiresti liikuv/muutuv. Selline pilvekogum liigub enamasti teatud nurga all tuule suhtes või isegi «vastutuult». Tormipuhanguid võib oodata ka väga madala aluse ja kõrgele küündivate tippudega rünksajupilvede korral. Samas on juhtunud, et tugev äike on tekkinud ka tuulise ja külma ilmaga, nii oli see näiteks 2005. aasta 28. augustil. Seega pole ükski tunnus ega reegel absoluutne!