Suurde korvõieliste sugukonda kuuluvad kosmosed on pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Perekonnas on umbes 25 liiki, osa neist kasvab Mehhikos, USA lõunaosas ja Brasiilias ka mitmeaastaste rohttaimedena.
Oma päritolu tõttu meeldivad kosmostele päikeselised, soojad ja tuulte eest kaitstud kasvukohad, kus on kerge huumusrikas muld. Mõned sordid edenevat üsna hästi ka poolvarjus. Mina pole neid poolvarju pannud, sest kirjanduses on palju hoiatusi teemal, et varjus ja lämmastikuga üleväetatud maal kasvatab taim lopsaka lehemassi, õisi tuleb aga vähe.
Vähenõudlikku ja leplikku harilikku kosmost on lihtne kasvatada. Kui seemned mai keskel mulda saavad, täidab jaanipäevaks peenart õrn rohelus ja umbes juuli keskpaigast saab siis sügiskülmadeni õisi imetleda. Neid puhkeb rohkem, kui närbunud õied ära korjata.
Liiga vara ei ole kosmoseseemet peenrale mõtet külvata, sest öökülmad võivad õrnad taimed ära võtta. Seemned idanevad 15–18 kraadi juures kümme päeva kuni kaks nädalat. Tavaliselt pole ma kosmosekülvi kattelooriga katnud, tänavu tegin seda jaheda kevade pärast ja heas lootuses, et nii näen õisi rutem. Loori all on tänavu teistelgi soojalembidel kindlam tärgata, ilma saavad suvelilledest hakkama saialilled ja rukkililled, mis külma ei karda. Katteloor aitab mullas ka niiskust hoida ning muld püsib kobedam. Kui loori enam tarvis pole, siis võtke see taimehakatistelt ära kas pilves ilmaga või vähemalt õhtupoolikul, et neil oleks kergem kohaneda ja ere päike õrnu taimi ei ehmataks.