Talunikud nautisid kümnevõistlust

Metsanduses tegev Artur Metsare käis harjutamas veise eluskaalu mõõtmist, sest see tundus talle aladest kõige võõram.

FOTO: Erakogu

Esimest korda noortalunike kümnevõistlusel osalenud ja iga päev talutöid tegevatele meestele olid mitmed alad üsna võõrad. Ebavõrdne tundus ka mõõduvõtt kooliõpilastega, sellegipoolest nautisid nad võistluspäeva ja kutsuvad teisigi talunikke üles võistlustel osalema.

Türi lillelaadal peetud noortaluniku võistlustel oli põllumajanduskoolide õpilaste kõrval võistlustules kaks noort talunikku: Järvamaal metsanduse valdkonnas pereettevõttes tegutsev Artur Metsare ja Viljandimaal kuuendat aastat küüslauku, sibulat ja rapsi kasvatav ning selle kõrvalt osaühingus Estonia agronoomina töötav Lauri Mukk.

Metsare tunnistab, et võistluspäeva hommikul ta kahtles, kas oli mõistlik üldse tulla. „Kaks kolmandikku aladest olid mulle võõrad ja aega harjutada polnud,” kõneleb 36aastane talumees, kes õpib Järvamaa kutsehariduskeskuses sessioonõppes taimekasvatust. „Ainult korra käisin koolis harjutamas veise eluskaalu mõõtmist. Ebakindlus oli suur ja ilm oli ka nii ilus päikseline, et oli tahtmine hoopis perega mere äärde sõita,” lisab nelja lapse isa.

Pärast kümmet ala oli Metsare rahul ja uskus, et viimaseks ta ei jää.

Kui enda arust läks Metsarel kõigil aladel enam-vähem, siis kohtunikud näitasid maamõõtmises alavõitu. „Muidugi olen rõõmus, et igapäevasest töökogemusest metsanduses oli sedavõrd kasu, et kiirelt tehtud sammudega mõõtmine läks kohe nii täpselt,” lausub ta.

Metsare tahab järgmisel aastal tulla oma tulemust ületama. „Nüüd vähemalt tean, mis mind ees ootab. Loodan, et tuleb hulgaliselt teisi noori talunikke, sest alad on tehtavad. Oleks tore just talunikega omavahel mõõtu võtta, mitte võistelda kooliõpilastega, kel kevadel võistlusteks hulga rohkem aega harjutada,” kutsub ta. Kuna noortalunike jõuproovile on oodatud kuni 40aastased mehed, saab Metsar võistelda veel mitu aastat.

Teine noor talunik Lauri Mukk päris täpselt ei teagi, kuidas teda võistluskihk haaras. Temagi tuli võistlema ilma harjutamata ja võistles pingevabalt. „Mingi võistlusnärv tuleb iga ala juures sisse, kuid väga ei pabistanud kuskil. Ju ei osanud,” ütleb ta. Rahule jäi mees saeketi vahetusega ja traktoriga ülesannetel, vähem rahule loomade mõõtmisega, sest mõõdulinti hoidis Mukk käes teist korda, esimest korda 15–20 aastat tagasi kodutalus. „Tulen kindlasti veel, nüüd tean täpsemalt, mis ees ootab. Vähemalt ei jää ajahätta nagu seekord sammudega maad mõõtes.” Nii loodab Mukk, et tema ja Metsare innustasid teisigi noori talunikke võistlema tulema. „Talunikele on kõik alad igapäevaelus vajalikud, kasvõi üldharivas mõttes,” arvab Mukk.

Tänavu katsus noortalunike kümnevõistluses jõudu 29 võistlejat, võitjana väljus eelmisel aastal kuuenda koha saanud Felix Lavrentjev Järvamaa kutsehariduskeskusest. Lääne-Virumaa taluperest pärit ja teisel kursusel põllumajandust õppiv noormees tunnistab, et võistluse käigus tundis ta ennast üsna nadilt. „Ükski ala ei sujunud nii, nagu oleksin soovinud. Ei uskunud, et kuuendakski tulen, kuid tulin hoopis esimeseks,” imestab ta pärast võidust teadasaamist.

Võidetud mootorsaagi läheb Lavrentjevi kodutalus väga vaja. Noormees lubab, et tuleb järgmisel aastal tiitlit kaitsma.

Parima koduperenaise tiitli võitnud Järvamaa kutsehariduskeskuse põllumajanduse eriala kolmanda kursuse õppur Jessica Kull oli väga õnnelik. „Kartsin, et jään tänavugi teiseks nagu eelmisel aastal, kuid hoolimata täiesti ebaõnnestunud traktorisõidust võitsin nooremat kooliõde,” hõiskab ta. „Küll tema võidab järgmisel aastal, siis ma enam võistlema ei tule.”

Parima noortaluniku tiitlit püüdsid 14 õpilast Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolist, 13 õpilast Järvamaa Kutsehariduskeskusest ning kaks noortalunikku.

Noored panid end proovile kümnel võistlusalal: väetiste külvinormi arvutamine, või valmistamine purgis, veiste eluskaalu määramine, traktori täpsussõit, põllu suuruse määramine sammudega, põllukultuuride seemnete tundmine ja viljakoti kaalumine, lüpsimasina hooldus, põllutööriistade haakimine traktorile, saeketi vahetus ja kasti valmistamine.

Noortalunike kutsemeistrivõistlused toimusid 17. korda, neist viimased kolm aastat Türi lillelaadal. Võistlust korraldas Järvamaa Kutsehariduskeskus koostöös Maaeluministeeriumi ja sihtasutusega Innove.

Populaarne

Tagasi üles