Pole võimatu, et keskkonnamõju hindamise tulemusena selgub, et soovitud väliujulat ei saa ehitada. Sauga eelmine vallavanem Priit Ruut viitas hiljutisele tõsisele maalihkele Saugas. Pärnu jõe kaldad on libisenud mujal ennegi. Mitte keegi ei tea, kuidas võiksid jõekaldad käituda, kui jõest tõsta välja selline kogus pinnast. Ruut mainis, et kuigi jõeäärsed elanikud on soovinud ehitada oma kinnistuteni viivaid paadikanaleid, pole selleks lube antud, viidates tundlikule geoloogilisele olukorrale.
Ajal, mil algatusrühm vaidleb riigiametnikega Sindi paisu ja väliujula üle, käivad muud tööd. Näiteks tehti kindlaks nende majapidamiste arv, mille kaevud võivad Pärnu jões vee allalaskmise tulemusena kuivaks jääda. Veevarustuse tagamiseks ehitatakse elanikele 17 puurkaevu.
Arusaadavalt on tähelepanu koondunud Sindi paisule kui kõige suuremale ja tuntumale. „Pärnu jõestiku elupaikade taastamine 2015–2020” hõlmab jõgikonnas veel 13 paisu, mis kuuluvad lammutamisele. Jändja ja Vihtra paisul võivad tööd alata veel sel aastal. Kui paisudega saadakse ühele poole, algab elupaikade ehk kudealade taastamine kogu Pärnu jõgikonna ulatuses.
Elupõline koolmeister ja kalandusinimene Hans Soll näeb algatusrühma „Sindi pais” eesmärgina taastada Pärnu jõe lõherikkus. Esimesed noorkalad asustati jõkke 2013. aastal. 10 000 maimu lisandus veel tänavu mais. Kokku on kulutatud noorkaladele ligi 370 000 eurot, kuid ülesvett kala ikkagi ei pääse.
Arvestades asustatud kalade kasvu, siis järgmisel aastal oleks neile oluline pääs kudealadele. Peaksime olema meie jõgede kalavarude taastumisest äärmiselt huvitatud veel seetõttu, et Lätist enam noorkalamaterjali ei saa, neil endalgi kitsas käes. Eestis on vaid Põlula kalakasvandus ainus kalavarude taastamisega tegelev riiklik asutus.