Ekmea perekonna liikidest näeb meie lillepoodides tihti vöödilist ekmeat (Aechmea fasciata). Selle taime tunnete ära tugevate halli- ja rohelisekirjude lehtede järgi, tihe õisik on samuti silmatorkav: roosade kõrglehtede vahel märkate siniseid õiekesi, mis muutuvad hiljem roosaks.
Midagi erilist või maitsvat
Tõeliselt kummalisi taimi leidub mitmesajaliigilises tillandsiate perekonnas. Seal on liike, mis saavad kõik eluks vajaliku kätte õhust ja toituvad vähenõudlikult tolmust. Tillandsiaid jätkub nii vihmametsa kui ka kõrbesse: metsaliigid on roheliste tiheda kodarikuna kasvavate lehtedega, kuivadest ja päikesepaistelistest kohtadest pärit taimed on aga hõbehallid, nende lehti katab hallikas soomus. Uskumatu küll, aga eriti vähenõudlikud halli värvi tillandsiad suudavad väikese imeliku pusara või tupsuna kasvada ka elektri- või telefoniliinide traatidel, kui mõnel lendkarvade abil liikuval seemnel on õnnestunud seal kinnituda. Kena halli kardinana kasvab puudel, traatidel jm rippudes habetillandsia (T. usneoides), hallist habemest võib otsides leida kolmetisi rohekaskollaseid õiekesi.
Toataimena on ilmselt kõige levinum rohelise leherosetiga sinine tillandsia (T. cyanea), seda liiki ehivad roosakad kõrglehed ja nende vahelt riburada avanevad sinised õied. Selle taime kasvusoovid on samad nagu eespool tutvustatud bromeelialistel, sellele meeldib ka veega piserdamine.
Kõige maitsvamate viljadega bromeelialine on kõigile tuttav ja Brasiiliast ja Paraguaist pärit harilik ananass (Ananas comosus). Ananassiistandikke on paljudes troopilise kliimaga riikides.
Kui kahtlete poes, kas ananass on küps või mitte, siis katsuge vilja tipus paiknevast lehekodarikust üks alumise ringi leht välja tõmmata. Kui leht tuleb kergesti lahti, siis on ananass valmis.
Kui ostate ilusa rohelise lehetutiga vilja, siis võib katsuda ananassi lillepotis toataimena kasvama saada. Lillepotti segage kokku kergelt happeline ja vett hästi läbilaskev mullasegu. Siis lõigake lehetutt viljalt ära, nii et selle külge jääb umbes 2 cm paksune viljaviil. Laske lõikepinnal mõni päev taheneda, siis istutage ananassipistik, millelt on ka natuke alumisi lehti eemaldatud, potti. Kastke sooja veega ja katke sooja valgesse kohta pandud pott siis kilekotiga, et hoida parajat niisket kasvukeskkonda. Leherosetti tasub iga paari päeva tagant õhutada ja sooja veega piserdada, kilekatuse võib eemaldada siis, kui hakkavad kasvama uued lehed.