Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog Laine Keppart ütles läinud nädalal, et Jõgeva ümbruse põldudel lund peaaegu pole ning maa on taliteravilja ja -rüpsi põldudel ligikaudu 30 sentimeetri sügavuseni külmunud.
„Maapinda katab paks jääkiht ja taimed on jää sees. Kui selline paks jääkoorik pikaks ajaks püsima jääb, tekib taimedel äravettimise oht,” nendib Keppart. „Nüüd oleks hea, kui mõnda aeg püsiks sulailm, külmunud muld hakkaks vett läbi laskma ja jääkoorik kaoks, nagu oli aastavahetusel. Edasi sobiks, kui muld uuesti korralikult külmuks ja tekiks kümnesentimeetrine lumikate taimedele kaitseks. Siis poleks vaja muretseda, kui tugevamat külma tuleb.”
Töö tõttu palju mööda Eestimaad ringi sõitev Scandagra Eesti ASi taimekasvatusnõustaja Tiiu Annuk räägib, et suur osa taliviljast on säilinud, ehkki Lõuna-Eestis jääb pärast jaanuari alguse külmalainet siin-seal silma, et pealsed on kadunud.
„Mõni murelik kasvataja on kaevanud mullapalliga taimed välja, kuuri all sulatanud ja vaadanud, kas taimed on terved ja hakkavad arenema,” jutustab Annuk. „Mis talv teinud on, saab hinnata ikkagi alles kevadel, kui paned esimese lämmastiku peale. Kui taimed lähevad roheliseks ja hakkavad kasvama, on korras. Praegu on maa küll külmunud, aga see pole hea, et kogu aeg sulatab ja külmutab, sest selle käigus rebenevad juured pisut katki. Külmakerked, mis tavaliselt tulevad märtsis, kimbutavad mõnes kohas juba praegu. Kõige ohtlikumad on aga põldudel olevad jääks muutunud veeloigud.”