„Kartulitoitude headus sõltub palju sordi omadustest,” sõnab Rosenberg. Üldreeglina on väikesed mugulad maitsvamad kui suured. „Neid ei viitsita sageli pesta ega koorida. Siiski võiks neid kasutada. Neid võiks koorega keeta, pooljahtunult koor maha tõmmata ja siis kas ahjus või pannil üle küpsetada. Kui on puhta õhukese koorega, võib ka koos koorega üle küpsetada.”
Tartlan jutustab, et tänapäeva tarbija on nõudlik ja eelistab õhukesekoorelisi kartulisorte, sest nende keetmisel on kadu väiksem ning neid saab keeta või küpsetada ka koorega. Toitlustusettevõtted eelistavad keetmiseks vähe lagunevaid, kuid hästi pehmeks keevaid lauakartuli sorte. Need tähistatakse pakendil või saatelehel tähega B. „Need sordid sobivad tervislikuks toitumiseks, sest ei sisalda ülemäära tärklist,” lisab ta. Püreekartuli sorte tähistatakse tähega B/C või C.
Kõik kartulisordid sobivad keetmiseks, aga kui soovite eriti maitsvat rooga valmistada, siis võiks jälgida, millised sordid on aretatud spetsiaalselt keetmiseks, millised aga salatiks, püreeks või ahju pistmiseks. Eesti ühed parimad kartulitundjad jagavad Maa Elu lugejale oma isiklikke eelistusi.
Keetmiseks eelistan väga varajastest sortidest „Leylat” koorega keetmiseks, varajastest „Flaviat”, „Red Ladyt”, „Maretit”, keskvalmivatest „Galat” ja hilisematest „Laurat”.
Püreeks „Afra”, „Agria” ja „Satina”.
Friikartuleid valmistan ainult „Agriast”.
Salatikartuliks „Princess” või „Anti”.
Ahjukartuliks „Agria” või „Laura”.
Keedukartuliks „Juku”, „Maret”, „Teele”, „Reet” ja „Anti” ning pühadelauale keedan „Väikest verevat”.
Ahjus küpsetamiseks „Varajane kollane”, „Maret”, „Juku”.
Salatiks „Anti”, „Reet”, „Teele”.
Keetmiseks „Teele”, „Piret”, „Reet”.
Salatiks „Ants”, „Anti”, „Teele”, „Tiina”.
Ahjus küpsetamiseks „Maret”, „Teele”.
Keedukartuliks „Toscana”, „Secura” ja „Red Lady”.
Ahjus küpsetamiseks „Satina”, „Toscana”.
Salatiks „Campina”, „Printsess”.
Püreeks on konkurentsitult parim „Satina”.