L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sead on jälle hinnas

Adele Johanson
Facebook
Comments
Siga. Pilt on illustreeriv
Siga. Pilt on illustreeriv Foto: Margus Ansu

Sigade keskmine kokkuostuhind on mullusega võrreldes tõusnud 7 protsenti ja piima kokkuostuhind  2,5 protsenti, selgub Maaeluministeeriumis valminud põllumajandussektori III kvartali ülevaatest.

Piima toodeti 2016. aasta üheksa kuuga ligikaudu 7 000 tonni rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Septembri keskmine kokkuostuhind oli tänavu 233 eurot tonni kohta, mis on mullusest 2,5 protsenti kõrgem.

Vaatamata paranenud kokkuostuhindadele toodeti sealiha üheksa kuuga 13 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Keskmiseks kokkuostuhinnaks kujunes kolmandas kvartalis 1 593 eurot tonni kohta, mis on mullusest 7 protsenti kõrgem.

Põllumajandusloomade arvud vähenesid endiselt. Veiseid oli septembri lõpus 2 protsenti (sh piimalehmi 5%), sigu 19 protsenti, lambaid ja kitsi 3 protsenti ning kodulinde 8 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal ajal.

Teravilja koristati 2016. aastal Maaeluministeeriumi prognoosi kohaselt ligikaudu 1,04 miljonit tonni, mis on võrdluses 2015. aasta rekordsaakidega oluliselt vähem.

«Kuigi teraviljade saagikused jäid viimase viie aasta keskmisele tasemele, langetas rohkete vihmasadude tõttu pikaleveninud koristusaeg saagi kvaliteeti ja kokkuostuhinnad kujunesid kuni kümme protsenti madalamaks kui eelmisel aastal samal perioodil,» ütles  põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban.

Põllukultuuride kasvupind Eestis oli Statistikaameti esialgseil andmeil 2016. aastal 664 000 hektarit, mis on 7 protsenti suurem kui eelmisel aastal.

Põllumajandusettevõtete müügitulu languse 2016. aasta III kvartalis mullusega võrreldes tingis realiseeritava toodangu väiksem kogus koosmõjus madala kokkuostuhinnaga. Kuna sisendite hinnad samas oluliselt langenud ei ole, vähenes toodetud puhas lisandväärtus kahe kolmandiku võrra.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles