Katsetatakse ka vedelväetistega
Uudsena nimetab Tagel muldaviidavaid vedelväetisi. Tõsi, nende kasutamine pole veel kuigi levinud, sest eeldab põllumehelt veidi teistsugust tehnoloogiat ning hoiustamis-ladustamistingimusi. „Seda toodet alles proovitakse ja katsetatakse. Täielik arusaamine vedelväetise eeliste ja puuduste osas võrreldes järeleproovitud granuleeritud väetisega võtab veel natukene aega. Seda saab põllule panna ka tavalise taimekaitsepritsiga, millel on vastavad pihustid. Puuduseks on hoiustamine ja ladustamine, mis toimub mahutites,” selgitab ta.
Margus Ameerikas sõnab, et erinevate spetsiifiliste täiendväetiste vastu tuntakse huvi. „Tavaliselt on need mikroelementide segud, mida kasutatakse lehtede kaudu pritsimiseks koos erinevate taimekaitsevahenditega. Valmistatud just taolise koostisega, millist elementi mingi kultuur teatud kasvufaasis kõige enam vajab,” selgitab ta. „Üha enam võidavad populaarsust ka biostimulaatoreid sisaldavad segud, kuhu on lisatud taimedele vajalikke aminohappeid, et aidata neil üle saada mitmesugustest stressiolukordadest. Mõnda mikroelementi vajab taim väga väikeses koguses ning taoliselt juurevälise annustamisega suurendatakse traditsiooniliste väetiste efektiivsust ehk saadaksegi vähemaga enam.”
Marina Belavina nimetab väetiseturu suundumusena tendentsi, et turg on suunatud NPK valemitele, mida pakutakse põllumeestele, arvestades just nende põldude spetsiifilisi vajadusi. „Levimas on väävlit sisaldavate lämmastikväetiste kasutamine – see on vajalik toitaine kõigi põllukultuuride jaoks, kuna sisaldub mõningates taimede poolt sünteesitavates asendamatutes aminohapetes,” lisab ta.
Mahepõllule on samuti rammu vaja
Levinud arvamus on, et väetamise teema puudutab vaid intensiivset põllumajandust ning mahedal kasvatajal pole sellega kokkupuudet. Tegelikult aga Mikk Tageli sõnul päris nii ei saa, et aina võtad mullast toitaineid välja ja midagi asemele ei anna. „Mahetootjate põhiline väetis on sõnnik, mida on saada ka granuleeritud kujul. Seal on samuti sees lämmastik, fosfor ja kaalium. Ka mahetootmises on konkurents ning mahetootjad on samuti muutumas intensiivsemaks. Seega peavad nad ka midagi mullale tagasi andma, et säiliks selle viljakus. Variante on siin mitmeid – kas kasutada orgaanilist väetist või kasvatada vahekultuure.”